Ww wtorek rozpoczęło się najważniejsze żydowskie święto Chanuka, czyli Święto Świateł. O tym co wydarzyło się ponad 2 tysiące lat temu i na pamiątkę jakich wydarzeń zapala się chanukiję opowiada rabin Szalom Ber Stambler ze wspólnoty Chabad Lubawicz.
Chanuka ma też swój wymiar codzienny, w jedzeniu, bo nasze religia nie tylko jest w synagodze, ale też w codzienności. Uczy nas jak spać, jak jeść, jak handlować. Ona jest pomocą dla nas w każdym momencie życia - podkreśla rabin Szalom Ber Stambler.
Podczas Chanuki je się tłuste rzeczy, z olejem: pączki, placki. Jest też wiele potraw mlecznych na pamiątkę Yehudity (Judyty), która podstępem zabijała greckiego wodza Holofernesa, ratując oblężone żydowskie miasto.
Kobiety w Chanukę nie mogą pracować pół godziny przed i po zapaleniu świecy. To czas wsłuchiwania się w historię opowiadaną przez świece chanukowe.
fot. Wojciech Kusiński/RP
Dla dzieci Chanuka też jest szczególnym świętem, bo dostają wtedy prezenty. Pieniądze. To ma je nauczyć dzielenie się z potrzebującymi. Święto Świateł jest też czasem gier, to wszystko ma nam przypominać o radości tego święta.
Więcej o Chanuce w dźwięku w boksie "Posłuchaj".
gs