Nietypowe zespoły... parlamentarne

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 18:49
Zespół do spraw rowerzystów, Afryki, czy jeździectwa to tylko kilka przykładów miejsc w których posłowie współpracują ze sobą niezależnie od partyjnych podziałów.
Audio
  • Kasia Węsierska o nietypowych komisjach parlamentarnych

- Zespoły poselskie są tworzone na podstawie regulaminu sejmowego i powstają według innej zasady, niż zasada polityczna – tłumaczył w Czwórce dr Ryszard Piotrowski z Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Głównym celem takich kolektywów jest realizacja wspólnych zainteresowań posłów, żeby stworzyć im warunki socjalizacji, żeby mogli lepiej się poznać i przy okazji... polubić.

– Jest to bardzo ważne dla utrzymania właściwych proporcji, między realizacją polityczną, a skutecznością działania instytucji. To niezwykle ułatwia powstawanie prawa lepszego, niż takie, które by powstawało, wyłącznie jako dzieło obcych sobie ludzi – wyjaśniał rozmówca Kasi Węsierskiej.

Czym konkretnie zajmują się takie grupy w rozmowie z naszą reporterką opowiadali: posłanka Ewa Wolak, przewodnicząca zespołu do spraw rowerzystów oraz poseł Michał Szczerba, przewodniczący zespołu do spraw Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Szczegóły w dźwięku w boksie "Posłuchaj".

bch

Zobacz więcej na temat: Afryka boks
Czytaj także

"Demokracja to nie liczba przepisów, a stałość reguł"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 09:57
Konstytucjonalista Ryszard Piotrowski jest zaniepokojony dużą liczbą ustaw uchwalonych przez Sejm minionej kadencji. W ostatnich 4 latach było ich aż 953.
rozwiń zwiń
Czytaj także

2012 ustanowiony Rokiem Janusza Korczaka

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2012 11:20
Zabiegał o to Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Wyraził on nadzieję, że będzie to także rok praw dziecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sejm: dwa projekty ws. związków partnerskich

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 16:06
SLD i Ruch Palikota złożą wspólne projekty ustaw: jeden o umowie związku partnerskiego, drugi o związkach partnerskich.
rozwiń zwiń