Idziesz na wybory?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2011 14:45
W Czwórce rozmawiamy o tym, dlaczego warto iść na głosowanie i co rzeczywiście od nas zależy.
Audio

Dlaczego wybory to ważny czas decyzji, w której swój udział powinien mieć każdy? Gośćmi Justyny Dżbik w audycji "Pod lupą" są Iwona Ciećwierz ze Stowarzyszenia Szkoła Liderów i i Joanna Pieśluk z Fundacji Batorego, które tworzą inicjatywę "Masz głos, masz wybór".

Akcja "Masz głos, masz wybór" działa nie tylko w czasie wyborów, ale przez cały rok. - Pracujemy już od 2006 roku. Zachęcamy ludzi do działania na rzecz ich wspólnot samorządowych, by robili konkretne rzeczy, które mogą poprawić ich życie – mówi Iwona Ciećwierz. – Chcemy pokazać i udowodnić, że każdy z nas ma wpływ na rzeczywistość – dodaje Joanna Pieśluk.

Organizatorzy akcji przekonują w Czwórce, że nie powinniśmy się bać wyboru swoich przedstawicieli we władzach. – Nawet, jeśli w perspektywie okaże się, że wybór nie był dobry, trwa on tylko jakiś czas, na przykład cztery lata – podkreśla Pieśluk. Decyzja każdego z nas jest szczególnie ważna w samorządach, społecznościach lokalnych. Istotne jest także komunikowanie władzom oczekiwań ludzi – bez głosu mieszkańców trudno określić jakie powinny być cele i priorytety działań rządzących.

Wiele osób, które na wybory nie zamierza iść, mówi, że głosowanie psuje ich plany. Goście audycji podpowiadają, że jeśli tylko będziemy chcieli, swój głos oddamy nawet na urlopie. - Wystarczy zaświadczenie z gminy, z którym możemy głosować w każdym miejscu w kraju – mówi Ciećwierz. Chętni mogą się także dopisać do listy wyborców innego okręgu – to dobre rozwiązanie dla studentów, którzy nie muszą odwiedzać często odległych urzędów w miejscu zamieszkania.

Więcej o akcji "Masz głos, masz wybór" dowiedzieć się można w dźwięku audycji.

pg

Zobacz więcej na temat: Justyna Dżbik
Czytaj także

Miej oko na samorządowców

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2010 20:06
Społeczność ma możliwość odwołania nawet prezydenta dużego miasta, gdy jest niezadowolona z jego poczynań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy nie chcą głosować

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2011 20:02
O prognozowanej niskiej frekwencji, marketingowych sztuczkach wyborczych i "debacie o debatowaniu" rozmawiają politolodzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy są coraz mniej zainteresowani kampanią

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2011 08:09
- Polacy uznają kampanię wyborczą za przynależną do dziedziny rozrywki. Jest to groźne, bo może w przyszłości doprowadzić do sytuacji, w której zaprzeczymy demokracji, powiemy: demokracja to zabawa - ostrzega Wiesław Godzic.
rozwiń zwiń