"Mąż i żona", czyli Fredro i podwójna moralność

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 15:00
- Wśród aktorów panuje przekonanie, że komedia jest jednym z trudniejszych do zagrania gatunków. Bo, żeby coś rozbawiło widza, my, aktorzy, musimy się napracować na serio - mówią odtwórcy ról w komedii "Mąż i żona".
Audio
  • Aktorzy Lidia Sadowa i Piotr Bajtlik opowiadają o przygotowaniach do premiery "Męża i żony" w Teatrze Polskim w Warszawie (W to mi graj/Czwórka)
W sztuce Mąż i żona - mąż, żona, jej kochanek i pokojówka zdradzają się nawzajem we wszelkich możliwych konfiguracjach (zdj. ilustracyjne)
W sztuce "Mąż i żona" - mąż, żona, jej kochanek i pokojówka zdradzają się nawzajem we wszelkich możliwych konfiguracjach (zdj. ilustracyjne) Foto: pathdoc/Shutterstock.com

Sztuka Aleksandra Fredry, ukończona prawdopodobnie w 1821 roku, do dziś uchodzi za jedną z najlepszych i najfrywolniejszych w dorobku pisarza. Jarosław Kilian - reżyser spektaklu w Teatrze Polskim - postanowił przenieść jej akcję do lat 40. XX wieku. - Ten okres z jednej strony nawiązuje do świata Fredry, obowiązują w nim jego język i styl zachowania. Z drugiej zaś jest bliższy naszym czasom - mówią aktorzy i tłumaczą w jaki sposób czas akcji determinuje zakończenie sztuki.


Czytaj także
zofia wichłacz pap 1200.jpg
"Fantazja" Zofii Wichłacz. "Zabawa w totalną otwartość"

Premiera "Męża i żony" odbędzie się 18 maja. Na czym polega "fredrowski" czworokąt małżeński? Czy podwójna moralność z XIX wieku obowiązuje do dziś i jak wyglądają castingi do spektakli - o tym m.in. w nagraniu rozmowy.

W audycji opowiadamy także o warsztatach teatralnych "Perspektywa, czyli gra spojrzeń w teatrze XVIII wieku", które odbędą się 20 maja 2017 w Teatrze Królewskim w Warszawie.

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Goście: Lidia Sadowa i Piotr Bajtlik (aktorzy Teatru Polskiego w Warszawie)

Data emisji: 13.05.2017

Godzina emisji: 13.15

kul/mg

Czytaj także

Teatr KTO. "Bez kagańca i bez ograniczeń"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 15:15
- 40 sezonów temu grupa zapaleńców z polonistyki postanowiła zrealizować swoje marzenia dotyczące wypowiadania się poprzez teatr. Takie były początki sceny KTO - teatru na początku hermetycznego, który bardzo szybko zaczął przyciągać tłumy - wspomina założyciel i dyrektor Jerzy Zoń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Poświata po świt". W świecie Haliny Poświatowskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 16:03
W tym roku mija 50. rocznica jej śmierci. Halina Poświatowska to jedna z najbardziej znanych polskich poetek, jej twórczości poświęcone będzie wydarzenie "Poświata po świt".
rozwiń zwiń