Czym zajmuje się geolog kosmiczny?
Bada kratery uderzeniowe po asteroidach i pracuje nad skutkami uderzenia w Ziemię obiektów kosmicznych. Zajmuje się również różnego rodzaju działalnością popularyzatorską oraz analogowymi misjami marsjańskimi. Gdzie w polsce znajdziemy te "kosmiczne" kamienie? Czy w końcu podróż na czerwoną planetę będzie możliwa?
To dzięki nim wiemy, jak wygląda życie na Wenus i Marsie
- Staram się odkrywać, w jaki sposób funkcjonują ciała niebieskie. Badamy to, co dzieje się na powierzchni Marsa, Księżyca, Wenus i wielu innych kosmicznych ciał. Na podsawie tego, co dzieje się na naszej planecie jesteśmy w stanie ustalić, jak działają inne planety - opowiadała.
W jakim celu badamy kosmos?
Mekką geologów planetarnych są Stany Zjednoczone. To tam zaczęłam pracę nad badanem budulca planet. Obecnie pracuje w Lunar Planetary Instytiute, który jest częścią centrum badawczego NASA. - Do badań wykorzystujemy trzy składowe: zdjęcia robione z Ziemi i orbity, wykorzysujemy też skały, które posiadamy. Próbki to fragmenty skał przywiezione przez astronautów z misji Apollo oraz fragmenty meteorytów, które nautra dostarczyła nam za darmo - wyjaśniała.
A co geolog planetarny bada na pustyniach? O tym w rozmowie z Beatą Kwiatkowską
***
Tytuł audycji: Pasjonauci
Prowadził: Beata Kwiatkowska
Gość: dr Anna Łosiak (geolog planetarny)
Data emisji: 28.03.2020
Godzina emisji: 11.13
ac
|