Opis |
Bierzemy pod lupę choinkę
1.Badamy igły
Po co naukowcy zbierają igły z drzew iglastych? Raz na cztery lata badane są igły drzew, dzięki czemu jesteśmy w stanie określić jak bardzo zmienia się nasz klimat. Co jeszcze możemy „odczytać” z takich igieł?
2. Które drzewa można nazywać choinkami?
Dlaczego jedne drzewa pachną dłużej, a inne nie mają prawie w ogóle zapachu? Choinki, które zrzucają igły na zimę – modrzew, metasekwoja i cyprysik błotny. Od czego zależy opadanie igieł z takich drzewek?
3. Lecznicze choinki
Żywa choinka nie tylko wprawi nas w świąteczny nastrój, ale ma jeszcze jedną zaletę: posiada właściwości lecznicze. Korzystnie na nasze zdrowie wpływa aromat wytwarzany przez drzewa iglaste.
Olejki eteryczne zawierają m.in. sosna, świerk i jodła. Ich zapach dobrze wpływa na samopoczucie, ułatwia oddychanie: Olejek sosnowy - działa rozgrzewająco i wzmacnia odporność. Inhalacje z olejku dobrze wpływają na zatoki. Olejek świerkowy - uznawany za naturalny antydepresant, uspokaja, koi nerwy.
4. Chemia i choinki?
Żywa choinka cieszy oko, ale czasem pierwsze igły zaczynają opadać już po kilku dniach. Co zrobić, żeby choinka się nie sypała? Chemia a choinki. Najbardziej znaną metodą jest naturalny i ekologiczny nawóz, czyli woda z solą i cukrem do choinki - wystarczą dosłownie 2 łyżki stołowe na litr wody.
|