Osoby ze spektrum autyzmu. Żeby pomóc, trzeba zrozumieć

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 15:50
Według Fundacji JiM 95 proc. Polaków nie potrafi dokładnie wyjaśnić, czym jest autyzm, a ponad połowa z nas czerpie wiedzę o spektrum z filmów lub seriali.
Audio
  • O codzienności osób ze spektrum autyzmu (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Polacy nie wiedzą o tym, że ponad połowa osób ze spektrum autyzmu jest jednocześnie upośledzona umysłowo i że będzie potrzebowała wsparcia przez całe życie Tomasz Michałowicz

To wyniki "Ogólnopolskiego badania świadomości autyzmu". Okazuje się też, że co dziesiąty uważa, że autyzm może być skutkiem niewłaściwego wychowania albo na skutek powikłań poszczepiennych. Na temat świadomości Polaków na temat tej choroby z prezesem fundacji JiM Tomaszem Michałowiczem rozmawiał dziennikarz Czwórki Michał Piwowarek. - Nasz raport wykazał, że Polacy nie wiedzą, jakie są objawy autyzmu. Często pytani o zaburzenie posługują się stereotypami. Kojarzą osoby autystyczne z osobami o wyjątkowych zdolnościach, a takich osób w tej grupie jest zaledwie niewielka część - wyjaśniał. 

W przygotowaniu do życia w społeczeństwie oprócz wsparcia psychologów i terapeutów ważna jest rola rodziców, którzy muszą stworzyć indywidualny program terepautyczny na miarę każdego dziecka Ewelina Gomoła

- Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym. Osoby ze spektrum zachowują się inaczej w takich obszarach jak komunikacja, czy relacje z innymi osobami. Nie jest to choroba, ponieważ chorobę można wyleczyć - wyjaśniała Ewelina Gomoła, terapeutka. - Trzeba podkreślić, że każdy autysta jest inny. Moja córka sama nawiązuje relacje z innymi ludźmi, ale w sposób bardzo niestandardowy - dodała Agnieszka Stasiak z Fundacji Kokonovo, mama Mai, córki z autyzmem. 

Zaburzeniem kwalifikowanym jako lżejszą formę autyzmu jest Zespół Aspergera. Antoni Bogdanowicz z inicjatywy JaSperger wyjaśniał na czym ono polega. - Człowiek z Zespołem Aspergera może normalnie żyć i funkcjonować w społeczeństwie. Problemy pojawiają się w komunikacji z innymi ludźmi, którzy nie zawsze są w stanie zauważyć, że coś jest nie tak. Zdziwienie pojawia się najczęściej w tzw. "momentach aspergerowych" - tłumaczył gość. 

Gdzie szukać informacji o tych zaburzeniach? Na czym polega jego wybiórcza akceptacja i czy społeczeństwo i rynek pracy są otwarte na zatrudnianie osób ze spektrum? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Dominika Klimek

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Gość: Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JiM, Agnieszka Stasiak z Fundacji Kokonovo, Ewelina Gomoła, terapeutka, Antoni Bogdanowicz z inicjatywy JaSperger

Data emisji: 11.04.2018

Godzina emisji: 15.17

ac

Czytaj także

Wolontariusz w poszukiwaniu raju na Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 12:00
- W swoich podróżach szukam krajów oddalonych od tzw. "normalności". Unikam tętniących życiem metropolii, szukam ludzi i miejsc żyjących blisko natury - mówił Dariusz Metel vel Neronek wolontariusz i podróżnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski student-muzyk w Finlandii. "Pół roku pełne wrażeń"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 19:05
W ramach programu Erasmus Plus studiował przez jeden semestr w Oulu w północnej Finlandii. - Wybrałem ten kierunek podróży, bo lubię skandynawską kulturę, a nie lubię tłumów. Liczyłem trochę na łut szczęścia i udało się - tłumaczył Łukasz Wolak w Czwórce.
rozwiń zwiń