Niebezpieczny ruch antyszczepionkowy - czy zdrowie publiczne jest zagrożone?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 16:00
Od początku roku odnotowano 144 przypadki odry. Tak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PIH. Rok temu było ich o połowę mniej. Powrót odry łączony jest z aktywnością ruchów antyszczepionkowych. 
Audio
  • Jak walczyć z szerzeniem się fałszywych teorii naukowych? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Oksana Kuzmina/Shutterstock.com

Każda terapia środkami medycznymi może powodować reakcje niepożądane. Nawet przyjmowanie witaminy C prof. Andrzej Radzikowski, WUM

- Lobby antyszczepionkowe niewątpliwie stanowi zagrożenie. Dla rozszerzania się choroby i doprowadzenia do prawdziwej epidemii - mówił prof. Andrzej Radzikowski, spec. ds chorób dzieci i rodziny z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Na dzień dzisiejszy mamy do czynienia z nasiloną rozpoznawalnością odry. To jeszcze nie jest, ale w każdej chwili może stać się epidemią - wyjaśniał.

- Przyczyn psychologicznych nieszczepienia dzieci jest kilka. Jedną z nich jest spóźniony brak reakcji ze strony środowisk naukowych na pseudonaukę, która promowana była za pomocą mediów społecznościowych - przyznawała Maja Herman, psychiatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Ruch antyszczepionkowy rozwinął się na lęku rodzica o zrowie ich dziecka. Dopiero niedawno autorytety medyczne zaczęły polemizować na forach z osobami szerzącymi fałszywe teorie - przekonywała.

Lobby antyszczepionkowe jest efektem wielokrotnie powtórzonego kłamstwa. Po jakimś czasie część osób zaczęła uznawać je za prawdę Maja Herman

Czym jest NOP i w jakich sytuacjach może się pojawić? Czy ruch antyszczepionkowy zagraża zdrowiu publicznemu? Czy czeka nas powrót groźnych chorób zakaźnych? W jaki sposób swoje teorie argumentują osoby popierające ruch antyszczepionkowy i czy są one medycznie uzasadnione? Skąd w Polsce pojawił się wirus odry? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: mat. rep.: Joanna Narożniak (rzecznik prasowy Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie); w studiu: Maja Herman (spec. psychiatra WUM), prof. Andrzej Radzikowski (spec. ds chorób dzieci i rodziny, WUM)

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 6.11.2018

Godzina emisji: 16.07

ac/kd


Czytaj także

Odra powraca. Czy czeka nas epidemia?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 19:46
- W Europie obserwujemy ogromny, kilkusetprocentowy wzrost zachorowań na odrę. Pojawiły się również zgony z powodu tej choroby - mówi dr Iwona Paradowska-Stankiewicz w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prosty skład = zdrowie? Jak szukać dobrego jedzenia?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 16:00
Produkty spożywcze nie smakują jak te, które znamy sprzed kilkunastu lat. Na pieczywie pleśń nie pojawi się po paru dniach, mleko nie kwaśnieje, a jabłka pokrywa warstwa wosku. Jak szukać dobrego jedzenia?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy produkty w Polsce są niższej jakości niż ich zachodnie odpowiedniki?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 17:02
Towary spożywcze sprzedawane pod tą samą marką w zależności od kraju mogą mieć inny skład. 
rozwiń zwiń