"W Belgii, czyli gdzie?". O kraju czekolady i porządku społecznego

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 18:00
Belgia to liczące 30 528 metrów kwadratowych państwo położone między Francją a Niemcami. Kojarzy nam się najczęściej z Brukselą - siedzibą Parlamentu Europejskiego, czekoladą i flamandzkimi malarzami. 
Audio
  • Czekolada, wielokulturowość i stuletnie restauracje. Dziennikarz Marek Orzechowski opowiada o życiu w Belgii (Czat Czwórki)
Dinant, Belgia
Dinant, BelgiaFoto: Dmitry Rukhlenko/Shutterstock

To kraj, w którym obok siebie żyją Waloni, Flamandczycy i Belgowie. Jeśli przyjezdny zrozumie i zaakceptuje tożsamość ludzi, którzy tam mieszkają znajdzie tam swoje miejsce Marek Orzechowski

Niewiele osób wie, że Belgowie, podobnie jak Polacy, przez wiele lat żyli pod obcą okupacją. Kraj składa się z dwóch bardzo silnych grup narodowościowych: Niderlandzkiej i Walońskiej i trzeciej – niemieckojęzycznej. I choć pod względem mieszkanki językowej może przywodzić na myśl Szwajcarię, kulturowo – jak wyjaśniał rozmówca Piotra Firana, Marek Orzechowski, dziennikarz i publicysta na stałe mieszkający w tym kraju - jest w zupełnie innym miejscu.

- Belgia powstała w 1830 roku. To stosunkowo młode państwo. Ten skrawek ziemi nieustannie był przez kogoś okupywany, to wpłynęło na kształtowanie tożsamości mieszkańców. Historia nauczyła Belgów tolerancji. Nie wymuszają na nikim zasad, które naruszyłby ich integralność – mówił w Czwórce.

bruksela free 663.jpg
Erasmus w Belgii. Studia w kraju czekolady

Kiedy przeniosłem się z Bonn do Brukseli otrzymałem broszurę informacyjną na temat kraju, do którego przyjechałem. Broszura wydana przez Belgijskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaczyna się od zdania: "jesteśmy małym krajem, ale mamy dla was otwarte serca". I tak rzeczywiście jest - dodawał.

Dlaczego Napoleon Bonaparte nie jest traktowany w Belgii jak bohater? Czy członkostwo w Unii Europejskiej wpływa na tożsamość Belgów? O czym warto pamiętać odwiedzając ten kraj? Więcej na ten temat w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Marek Orzechowski (dziennikarz i publicysta na stałe mieszkający w Belgii, autor książki "W Belgii, czyli gdzie?")

Data emisji: 24.10.2019

Godzina emisji: 15.09

ac

Czytaj także

Relacje pozorne. Co jest przyczyną współczesnej samotności?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 19:33
Hikikomori – tak w Japonii nazywa się zjawisko wycofywania się z życia, utraty potrzeby nawiązywania kontaktów społecznych, utrzymywania relacji, a nawet – wychodzenia z domu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego wciąż stoimy w korkach?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 17:40
- My nie przegrywamy walki z korkami, my jak na razie w ogóle jej nie podjęliśmy - mówi Jakub Dybalski z portalu Transport-Publiczny.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy studia są nam jeszcze potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 22:04
45% współczesnych polskich 30-34-latków to osoby z wyższym wykształceniem. Niegdyś ukończenie studiów wyższych było czymś prestiżowym. Dziś zdobywanie stopni naukowych powszednieje. Czy studia są nam jeszcze potrzebne?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozmawiać, by się dogadać?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 21:03
Choć wybory parlamentarne za nami w internecie nie gasną głosy oceniające poglądy innych. Polityka nie jest jedynym tematem, w którym nie potrafimy znaleźć wspólnego języka. Nie możemy się dogadać się w kwestii wyborów żywieniowych, edukacji, czy religii.
rozwiń zwiń