Strach przed porażką. Czy jesteśmy społeczeństwem skazanym na sukces?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 22:04
Żyjemy w społeczeństwie nastawionym na ciągłe odnoszenie sukcesu. Wygląda na to, że zapomnieliśmy, że nie zawsze wszystko idzie zgodnie z naszym planem.
Audio
  • Pracownik idealny czyli jaki? Jesteśmy skazani na sukces? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

businessman  wypalenie zawodowe biznes depresja smutek praca 1200.jpg
Korea Południowa chce walczyć z kultem sukcesu

Porażka jest częścią naszego życia. W Korei Południowej kult sukcesu jest tak duży, że zaczęto tam promować życiowe niepowodzenia. W zeszłym roku w Seulu odbyło się fail expo, które podejmowało tematy, z którymi stykają się właściciele firm i młode osoby, dopiero wchodzące na rynek pracy. 

Organizator "Nocy Porażki", która na początku miała na charakter rozrywkowy mówił, że temat, którym postanowił się zająć kilka lat temu okazał się dużo poważniejszy niż mogłoby się wydawać. - Chcemy pokazać, że powinniśmy nauczyć się czerpania nauki z porażek - tłumaczył Jarosław Łojewski założyciel fundacji Dobra Porażka. - Ta wiedza pomaga unikać błędów, uczy żyć ze świadomością, że coś nam się nie udało - mówił gość Czwórki.

shutterstock praca balans dokumenty kobieta spokój 1200.jpg
Work life balance - równowaga między pracą a domem

Psycholog Joanna Chmura dodawała, że zmiana w myśleniu o porażkach odbywa się na poziomie pokoleń. - Starsze pokolenie traktowało porażkę jak coś, co należy ukrywać, a nawet się wstydzić, dopiero ich dzieci nauczyły się rozumieć czego na podstawie porażki można się o sobie dowiedzieć. Ten trend niestety znów się odwraca, ponieważ młodzi ludzie wychowywani są w kulcie sukcesu - ostrzegała.

Do czego może doprowadzić taki model wychowania? I czego uczą nas porażki? O tym w rozmowie z gośćmi Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan 

Goście: Joanna Chmura (psycholog), Jarosław Łojewski (założyciel fundacji "Dobra Porażka")

Data emisji: 28.11.2019

Godzina emisji: 15.08

ac/pj

Czytaj także

Pracoholizm Polaków. Na czym polega i jak z nim walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 15:50
- Najlepszym sposobem na niezatracenie się jest posiadanie życia osobistego - przekonuje Małgorzata Majewska. - Nikt z zewnątrz nie zadecyduje o tym za nas. To my musimy wyłączyć maila i odłożyć służbowy telefon.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy jesteśmy otwarci na nowe modele rodziny?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 18:40
Kobieta, mężczyzna i dziecko. Albo bez dzieci. Albo w rodzinie patchworkowej. Na przestrzeni lat zmienia się postrzeganie rodziny. Jak radzimy sobie w nowej rzeczywistości? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krytyk czy krytyczka. O płci języka polskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 17:40
"W polszczyźnie potrzebna jest większa, możliwie pełna symetria nazw osobowych męskich i żeńskich w zasobie słownictwa. Stosowanie feminatywów w wypowiedziach, jest znakiem tego, że mówiący czują potrzebę zwiększenia widoczności kobiet w języku i tekstach" - napisała w oświadczeniu Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN, odnosząc się tym samy do sprawy żeńskich rzeczowników osobowych, wokół której ostatnio na nowo rozgorzała dyskusja publiczna.
rozwiń zwiń