100 wynalazków na stulecie. Pasta do zębów z węglem aktywowanym  

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 15:55
- Przed II wojną światową Polski urząd Patentowy przyznał Tamarze Samujło patent na pasty do zębów, zawierające sproszkowany węgiel - mówi Katarzyna Piotrkowska z Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielegnacji Zdrowia w Warszawie.
Audio
  • Początki pasty do zębów (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: George Rudy/Shutterstock.com

- Węgiel ma działanie ścierne, oczyszcza. Wcześniejsze pasty oparte były na kredzie, a późniejsze na tlenkach krzemu - tłumaczy ekspertka. - Koncepcja pasty do zębów jest dość prosta, bo przecież w przypadku połknięcia nie może ona nam szkodzić. Poza tym patent Tamary Samujło nie był jedynym, pochodzącym z Polski w tym czasie.

ZOBACZ WIĘCEJ W CYKLU "100 NA 100" >>>

Dziś mycie zębów to jeden z najważniejszych codziennych zabiegów higienicznych. Czy istniały wówczas pasty do zębów, które nie miałyby smaku mięty? I na czym polegał fenomen wynalazku Tamary Samujło? O tym w nagraniu materiału reporterskiego.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Materiał przygotowała: Justyna Majchrzak

Data emisji: 10.03.2018

Godzina emisji: 14.40

kd/ac

Czytaj także

Lody, guma, cukier. Co jeść i jak dbać o zęby?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 21:32
- Najważniejsze są dobre nawyki higieniczne. Jeśli rodzice od początku przyzwyczają dziecko do czyszczenia zębów, pielęgnacji i wizyt u dentysty, to wiemy co się z nami dzieje - mówi stomatolog, dr Małgorzata Skolimowska-Nakoneczna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdrowy brud? "Potrzebujemy go, by zachować równowagę"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 16:04
- W miarę jak oczyszczamy nasze życie z bakterii, patogenów, grzybów czy pleśni, nasz układ odpornościowy pozbawiamy "szkoły". Traci plac, na którym może się czegoś uczyć - mówiła Żaneta Geltz z magazynu "Hipoalergiczni".
rozwiń zwiń