Jerzy Waldorff. "Płonął i zapałem zajmował innych"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 16:50
Postać wielobarwna, władająca językiem kunsztownym, choć ciętym. Krytyk muzyczny, pisarz i działacz społeczny. - Jerzy Waldorff był arystokratą ducha. Choć nie miał tytułu szlacheckiego, inni traktowali go jak barona - opowiada Mariusz Urbanek.
Audio
  • Jaką rolę w polskiej kulturze odegrał Jerzy Waldorff (Klucz kulturowy/Czwórka)
  • Jak wygląda coroczna kwesta na rzecz Starych Powązek? (Klucz kulturowy/Czwórka)
Jerzy Waldorff - pomysłodawca akcji ratowania Starych Powązek kwestuje na tym cmentarzu - Warszawa, 1 listopada 1995 rok
Jerzy Waldorff - pomysłodawca akcji ratowania Starych Powązek kwestuje na tym cmentarzu - Warszawa, 1 listopada 1995 rok Foto: PAP/WOJTEK STEIN

Waldorffa się słuchało, nie wiedząc nawet do końca, o czym on tak naprawdę mówi Mariusz Urbanek

Jerzy Waldorff urodził się 4 maja 1910 roku w Warszawie. Miłość do muzyki zaszczepiła mu babcia, ciotki podsuwały wartościowe lektury. - W nagrodę za "szczęśliwie" zdaną maturę otrzymał bilet lotniczy na trasie Poznań-Warszawa. Żeby docenić wartość tego prezentu, należy przypomnieć, że polskie lotnictwo wtedy raczkowało i takie prezenty były bardzo drogie - opowiada gość Czwórki. 


Czytaj także
jan brzechwa pap 1200.jpg
Nie pisał dla byle kogo. Jan Brzechwa

Jerzy Waldorff był także strażnikiem narodowej pamięci. Przeprowadził największą w PRL prywatną, a więc nielegalną zbiórkę pieniędzy na wykup willi "Atma" w Zakopanem, w której powstało Muzeum Karola Szymanowskiego. Z jego inicjatywy od 44 lat organizowana jest kwesta na rzecz ratowania warszawskich Powązek. 

Na czym polegała popularność audycji radiowych i telewizyjnych Waldorffa? W jakich okolicznościach stał się "piewcą włoskiego faszyzmu"? Kim był Puzon? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Mariusz Urbanek (autor książki "Waldorff. Ostatni baron PRL-u")

Data emisji: 2.11.2019

Godzina emisji: 15.18

kul/mk

Czytaj także

Trochę geologii, szczypta historii i beczka soli. Opowieść o białym złocie

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 09:30
- Pod naszymy stopami znajduje się tyle soli, że właściwie jest to jedyny surowiec w Polsce, o którym nie musimy mówić w kategorii wystarczalności - przekonuje dr Sławomir Mazurek z Państwowego Instytututu Geologicznego. - Jest tego mnóstwo, na dodatek aż na 2/3 powierzchni naszego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Jędryka - reżyser polskich "Cudownych lat"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 16:50
W jego kinie nie było szybkiego montażu, niezwykłych efektów, magicznych gadżetów, a mimo to Stanisław Jędryka to mistrz filmów i seriali dla dzieci i młodzieży.
rozwiń zwiń