- W naszej kuchni chcieliśmy zrobić coś na produktach regionalnych, od lokalnych dostawców, ale coś co zna cały świat - mówi Maciej Ochmański, dyrektor gastronomii Resortu Bukowina. - Wybraliśmy ramen. Drugie po sushi najpopularniejsze danie japońskie - dodaje.
Rozmówca Beaty Kwiatkowskiej wspomina o dawnej kuchni podhalańskiej, która warunkowana była klimatem, okolicznymi glebami. - Z największą pomocą przychodził las- owoce i grzyby, które można było zbierać i dodawać do potraw - dodaje.
Z Podhalem związana jest postać Witkacego. Beata Kwiatkowska o jego menu zapytała Teresę Szeptyńską z Filii Muzeum Tatrzańskiego z Okrzy. - Jedzenie Witkacego często zaznaczane jest w komentarzach na portretach - mówi ekspertka. - Czasami zapisywał, że pił kawę, piwo. Na jednym z rysunków pisze, że nie palił i nie pił, ale spożył móżdżek, kartofle z sałatą, placek śliwkowy. Na portrecie Olgi Wojakowej, na którym umieścił też swą osobę, znalazł się komentarz, że spożył proszki na kaszel, herbatę, aspirynę , tabletki emskie - dodaje.
O to, gdzie jeść i co jeść prowadząca audycję zapytała też Tomasza Guta, właściciela restauracji Zakopiańska. Czwórkowy gość odkrył przed nami tajemnice Konstantynówki. Podzielił się refleksją na temat kuchni wakacyjnych kurortów i zdradził sekret pączków z jagnięciną. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: Sztuka jedzenia
Prowadzi: Beata Kwiatkowska
Goście: Maciej Ochmański (dyrektor gastronomii Resortu Bukowina), Teresa Szeptyńska z Filii Muzeum Tatrzańskiego z Okrzy), Tomasz Gut (właściciel restauracji Zakopiańska)
Data emisji: 8.09.2019
Godzina emisji: 13.08
pj
|