- Nie do końca wiadomo, ilu ich było naprawdę. Garnizony były zamknięte i wyjęte spoza polskiego prawa. Transporty kolejowe i lotnicze nie podlegały żadnej kontroli - opowiadał.
- Garnizony znajdujące się na terenie Polski są bardzo do siebie podobne. Odwiedzaliśmy charakterystyczne i ważne z historycznego punktu widzenia miejsca - dodawała Julia Wizowska. - Kiedy Armia Rosyjska wychodziła z ziem polskich powstawało wiele pomysłów na temat tego, w jaki sposób przekształcić opuszczone garnizony. Niektóre z nich zamieniano w miasta, inne zamieniono w muzea, o części zupełnie zapomniano.
Gdzie znajdują się pozostałości po radzieckich garnizonach wojskowych? Co stało się z opuszczonymi bunkrami atomowymi? Czy te miejsca można dziś odwiedzić? Kim są bohaterowie książki Julii Wizowskiej i Grzegorza Szymanika? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której opowiadaliśmy także o Jamesie Nachtwey'u – amerykańskim fotoreporterze i fotografiku.
***
Tytuł audycji: "Faktofonia"
Prowadzi: Dominika Klimek
Goście: Julia Wizowska i Grzegorz Szymanik (autorzy książki "Długi taniec za kurtyną. Pół wieku Armii Radzieckiej w Polsce")
Data emisji: 20.01.2018
Godzina emisji: 16.12
|