Pierwsze strony książki opisują zbrodnię. Widzimy obraz zwykłej rodziny, gdzie on pracuje, ona zajmuje się dziećmi. Czytamy o mężczyźnie, który tuż po niedzielnym grillu zabił nożem sześć osób, w tym dwoje swoich dzieci i jedno przyjaciół. Zbrodnia, której dopuścił się Damian Rzeszowski w piękne niedzielne popołudnie przy zacisznej ulicy Victoria Crescent, zelektryzowała nie tylko brytyjską wyspę Jersey
- Kilka lat po tej zbrodni, gdy kończył się proces Damiana Rzeszowskiego, zaczęliśmy zastanawiać się nad tym, czy to jest temat na książkę - mówi gość Dominiki Klimek. - Ja zajmuję się emigracją, ona mnie interesuje. Wydaje mi się, że jest to wielki temat, któremu nie poświecą się w przestrzeni publicznej wystarczającej uwagi - dodaje.
Ewa Winnicka podkreśla, że emigranci opuszczają swoje miejsce urodzenia, bezpieczne kody kulturowe, otoczenie, sposób życia i przenoszą się do innego miejsca, w którym muszą zorganizować wszystko na nowo. - To jest doświadczenie, które nie każdy dobrze znosi - zaznacza. - Analiza tego, co doprowadziło do tej tragedii - to był pierwszy powód, dlaczego zaczęliśmy się tym interesować - dodaje.
Jak powstawała ta opowieść? Czemu sprawa tej zbrodni rozsadziła system prawny wyspy? Czym jest i na czym poleca "Jersey Way"? Czy ma swoją mroczną stronę? O tym m.in. Ewa Winnicka opowiadała w rozmowie z Dominiką Klimek.
***
Tytuł audycji: "Faktofonia"
Prowadząca: Dominika Klimek
Gość: Ewa Winnicka (dziennikarka, reporterka, współautorka książki "Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey")
Data emisji: 24.03.2019
Godzina emisji: 16.08
pj/kul
|