Pokaż mi swoją bibliotekę, a powiem, kim jesteś. Ile mówią o nas książki?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 20:04
Kto najchętniej czyta w toalecie i kto trzyma tam książki swoich ulubionych pisarzy? Dla kogo "Pięćdziesiąt twarzy Greya" to pozycja obowiązkowa, a kto bierze do ręki powieści Wiesława Myśliwskiego jedynie „z przyzwoitości"? O tym opowiada Aleksandra Rybka, autorka rozmów o książkach "Pokaż mi swoją bibliotekę, a powiem ci...".
Audio
  • O książkach z Chutnik i Vargą. W czym zaczytują się pisarze? (Faktofonia/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/LStockStudio

Zagląda do bibliotek pisarzy, dziennikarzy, felietonistów, znawców literatury i języka: Jerzego Bralczyka i Lucyny Kirwil, Sylwii Chutnik, Michała Cichego, Jacka Dehnela, Pawła Dunin-Wąsowicza, Anny Dziewit-Meller, Alicji Gęścińskiej, Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, Jerzego Jarniewicza, Macieja Roberta, Michała Rusinka, Macieja Sieńczyka, Justyny Sobolewskiej, Agaty Tuszyńskiej i Krzysztofa Vargi.

Autorzy zdradzają rozmówczyni swoje literackie guilty pleasures, wspominają o powinnościach czytelniczych i największych bibliofilskich grzechach. - Nie mogę się powstrzymać przed zaglądaniem do księgozbiorów innych ludzi. To właśnie ta ciekawość stała się inspiracją do napisania tej książki - mówiła Aleksandra Rybka.

Stworzyła listę pytań, którą zadawała swoim rozmówcom, które, jak mówiła, w naturalny sposób się rozwijały, pojawiały się obok nich także inne wątki. Rozmówcy to osoby, które postanowiły związać swoje życie z książką. Autorkę interesowało, m.in. to, czy od zawsze marzyły, by zawodowo zajmować się literaturą i czy czytanie jest głównie ich pracą, czy nadal ogromną pasją.   

- Anna Dziewit-Meller lubi literaturę z każdej dziedziny, ponieważ, jak mówi, interesuje ją wiele zagadnień, Michał Rusinek zaczytuje się w kryminałach, a profesor Bralczyk uwielbia wracać do swoich ulubionych klasyków: "Potopu", czy "Anny Kareniny" - wyliczała.

Kto z bohaterów rozmów ma największy księgozbiór, jakie książki lubili czytać w młodości i do czyjej biblioteczki chciałaby zajrzeć w przyszłości? O tym opowiadała w rozmowie z Dominiką Klimek.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Aleksandra Rybka

Data emisji: 26.04.2020

Godzina emisji: 16.09

ac

Czytaj także

"Poniemieckie". Karolina Kuszyk o historii zaklętej w przedmiotach

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 10:48
- "Poniemieckie" to termin ukuty tuż po wojnie na określenie mienia niemieckiego, które przeszło na własność państwa polskiego tuż po wojnie - tłumaczyła autorka książki. - Mogły być nie tylko budynki, majątki, ale także cała tkanka miejska, architektura, układ przestrzenny, ale również to, co było pod ziemią - skarby, które Niemcy zakopywali opuszczając swoje domostwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

12 historii o ludziach, którzy działanie mają we krwi

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 16:06
Jan Król i Agnieszka Żądło są autorami reportaży "Przewiew. 12 historii otwartych", czyli o ludziach, którzy działanie mają we krwi. W tym zbiorze przedstawieni zostali współcześni liderzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kaszpirowski. Wstydliwa twarz czasów transformacji

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 21:55
Anatolij Kaszpirowski, zwany również "Czerwonym magiem" to rosyjski hipnotyzer, który na przełomie lat 80. i 90. XX w. przeprowadzał seanse hipnozy na antenie państwowej telewizji,  stając się tym samym uzdrowicielem milionów. Wielu widzów uznawało, że jego telewizyjne terapie leczyły szeroką gamę chorób - od raka po alkoholizm i wypadanie włosów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cyberpunk 1982-2020". Skąd wzięli się kowboje cyberprzestrzeni?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 10:00
Najważniejsze dzieła ery cyberpunka ukazały się na długo zanim "Matrix" podbił serca widzów. Historię tego gatunku w książe "Cyberpunk 1982-2020" prześledził Michał Wojtas. 
rozwiń zwiń