Dzięki matematyce możemy skuteczniej śledzić epidemie

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 14:00
Nowy model matematyczny może usprawnić śledzenie epidemii poprzez uwzględnianie mutacji w chorobach. Naukowcy pracują obecnie nad jego zastosowaniem, aby umożliwić ocenę skutków przeciwdziałania epidemii przed ich wdrożeniem.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: geralt/pixabay

Nowy model matematyczny został opracowany przez badaczy z Princeton i Carnegie Mellon. „Chcemy być w stanie rozważyć interwencje, takie jak kwarantanny, izolowanie ludzi itp., a następnie zobaczyć, jak wpływają one na rozprzestrzenianie się epidemii, gdy patogen mutuje podczas rozprzestrzeniania się” - powiedział H. Vincent Poor, jeden z badaczy.

Modele stosowane obecnie do śledzenia epidemii wykorzystują dane od lekarzy i pracowników służby zdrowia do prognozowania postępu choroby. Profesor Poor dodaje, że najczęściej używany model nie jest przeznaczony do uwzględnienia mutacji w śledzonej chorobie. „Ta niezdolność do uwzględnienia zmian w chorobie może utrudnić rządom przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się choroby. Wiedza, w jaki sposób mutacja może wpłynąć na transmisję lub zakażenie, może pomóc w podjęciu decyzji, kiedy ustanowić nakazy izolacji lub wysłać dodatkowe zasoby na dany obszar”. - mówi.

„Rozpowszechnianie plotek lub informacji w sieci jest bardzo podobne do rozprzestrzeniania się wirusa w populacji” - powiedział Poor – „Różne informacje mają różne prędkości transmisji. Nasz model pozwala nam rozważać zmiany w informacjach rozprzestrzeniających się w sieci oraz ich wpływ na rozprzestrzenianie się”.

Zobacz więcej na temat: koronawirus matematyka