Matematycy z Uniwersytetu w Kanadzie przeanalizowali dane z internetowego serwisu strumieniowego przesyłania muzyki. Następnie ocenili zdolność tak zwanego modelu SIR (z j. ang. Susceptible, Infected, Resistant – podatny, zainfekowany, ozdrowiały) – wykorzystywanego przez epidemiologów do śledzenia rozprzestrzeniania się chorób – do poznania wzorca pobierania popularnych piosenek.
Naukowcy w swoich badaniach odkryli, że niektóre utwory pasują do powszechnego modelu SIR stosowanego przez epidemiologów. Powstałe przy pomocy tego modelu krzywe epidemiczne skłoniły zespół do myślenia, że mogą istnieć podobne mechanizmy społeczne w przypadku rozprzestrzeniania się zarówno choroby, jak i muzyki.
Kiedy choroba zakaźna, taka jak Covid-19, wchodzi do populacji, początkowo jest przenoszona z osoby na osobę poprzez interakcje społeczne. Podobnie dzieje się kiedy pojawia się nowy hit muzyczny.
Jak mówią autorzy badania: „Popularne piosenki są często opisywane jako „wirusowe” lub „chwytliwe”, jakby mogły „zarażać” ludzi. Być może ten opis jest bardziej trafny niż dotąd przypuszczaliśmy”.