Czarna dziura w Drodze Mlecznej!

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 20:35
Odkrycia czarnej dziury dokonali Polscy astronomowie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/sripfoto

Dwa międzynarodowe zespoły naukowców, z udziałem astronomów z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, ogłosiły odkrycie swobodnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej.

Odkrycia dokonano za pomocą wieloletnich obserwacji prowadzonych w ramach projektu OGLE, który realizuje Uniwersytet Warszawski. Do znajdywania niewidocznych obiektów projekt ten wykorzystuje tzw. metodę mikrosoczewkowania grawitacyjnego, będącego efektem wynikającym z ogólnej teorii względności. Zjawisko to zachodzi, kiedy światło od odległego źródła uginane jest przez bliższy obiekt zwany soczewką.

Jak mówią naukowcy z projektu OGLE: „2 czerwca 2011 roku zaobserwowaliśmy zjawisko mikrosoczewkowania grawitacyjnego oznaczone jako OGLE-2011-BLG-0462. Jednocześnie zostało ono zarejestrowane także przez nowozelandzko-japoński projekt MOA. Modelowanie wskazuje, że niewidoczny obiekt powodujący mikrosoczewkowanie grawitacyjne ma masę 7 lub 4,2 razy większą niż Słońce”. Masy wskazują, że najbardziej prawdopodobnym obiektem jest tutaj czarna dziura”.

Analiza modelowania jednoznacznie wskazuje, że zjawisko OGLE-2011-BLG-0462 wywołane zostało przez masywny obiekt o masie kilku mas Słońca. Ponieważ światło zwyczajnej gwiazdy o takiej masie byłoby z łatwością zarejestrowane, soczewka musi być obiektem nieświecącym – swobodną czarną dziurą o masie gwiazdowej.  

Odkrycie pierwszej swobodnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej potwierdza przypuszczenia, że tego typu obiektów powinno być bardzo dużo.

Zobacz więcej na temat: kosmos