Badacze z Chińskiej Akademii Nauk dokonali analizy lodu pobranego z 21 lodowców z Wyżyny Tybetańskiej. Zespół ekspertów sekwencjonował DNA mikroskopijnych organizmów, tworząc ogromną bazę danych genomów tych mikroorganizmów. Baza otrzymała nazwę TG2G (od „Tibetan Glacier Genome and Gene”) i jest pierwszą tego typu na świecie.
Naukowcy odkryli łącznie 968 gatunków mikroorganizmów zamrożonych w lodzie. W większości były to bakterie, ale także glony, archeony i grzyby. Wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie Nature Biotechnology.
Analiza genomów ujawniła, że niektóre mogą wywołać nowe pandemie, jeśli szybkie topnienie spowodowane zmianami klimatycznymi uwolni je z lodowców. Co ciekawe, około 98 procent odkrytych gatunków było zupełnie nieznanych.
Jak czytamy na łamach czasopisma: „Dowody wskazują, że niektóre z nowo odkrytych bakterii mogą być bardzo niebezpieczne dla ludzi i innych organizmów. Zespół zidentyfikował 27 tysięcy czynników wirulencji - cząsteczek, które pomagają patogenom w inwazji i kolonizacji potencjalnych gospodarzy”.