Naukowcy z Michigan State University odkryli, że w hodowanych w laboratorium komórkach ludzkich oraz danio pręgowanego (słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych) oksytocyna wykazywała właściwości regeneracyjne serca. Jak podają eksperci na łamach magazynu Frontiers in Cell and Developmental Biology, oksytocyna pewnego dnia może być używana w terapiach serca po zawale.
Jak wykazały nowe badania, tzw. hormon miłości stymuluje komórki macierzyste pochodzące z zewnętrznej warstwy serca (nasierdzia) do migracji do mięśnia sercowego, gdzie rozwijają się w kardiomiocyty, czyli komórki mięśniowe wywołujące skurcze serca.
Eksperci wyjaśniają: „Kardiomiocyty zazwyczaj masowo giną po zawale serca, ponieważ są to wysoce wyspecjalizowane komórki. Nie mogą się uzupełniać. Jednakże już wcześniejsze badania wykazały, że podzbiór komórek w nasierdziu może podlegać przeprogramowaniu, aby stać się komórkami podobnymi do macierzystych, tzw. komórkami progenitorowymi pochodzącymi z nasierdzia (EpiPC), które mogą przekształcać się nie tylko kardiomiocyty, ale także inne typy komórek serca. Proces wytwarzania EpiPC u ludzi nie jest wystarczająco efektywny, aby regenerować serca. Ale dużo w tej kwestii możemy się nauczyć od danio pręgowanego”.
Ta mała rybka ma zdumiewające zdolności do regeneracji narządów, w tym mózgu, siatkówki, narządów wewnętrznych, kości i skóry. Dano nie cierpi z powodu zawałów serca, ale potrafi odbudować swoje serce nawet, gdy straci jedną czwartą jego części, chociażby w wyniku ataku drapieżnika.
Jak tłumaczą naukowcy: „Odbywa się to częściowo przez proliferację kardiomiocytów, ale także przez EpiPC. Ale w jaki sposób EpiPC danio pręgowanego tak skutecznie naprawiają serce? Wydaje się, że wszystko za sprawą właśnie oksytocyny”.