Tworzenie Herbarium Instituti Botanicae Silvestris rozpoczęło się już w latach 20. i 30. XX wieku. Naukowcy UR inwentaryzowali zgromadzone rośliny wspólnie ze studentami z Sekcji Bioróżnorodności Leśnej Koła Naukowego Leśników. Zbiory będą udostępnione w zasobach Krajowej Sieci Informacji o Bioróżnorodności (KSIB).
Jak podały władze uczelni w informacji prasowej: „Herbarium Wydziału Leśnego UR stanowi, bezcenną wartość naukową i historyczną. Naukowcy i przyrodnicy przez lata zbierali interesujące rośliny naczyniowe na obszarze Polski i innych krajów. Wciąż trwają prace przy digitalizacji okazów zgromadzonych w Herbarium. Dostęp do materiałów w formie elektronicznej może znacznie ułatwić prace badawcze i umożliwić zainteresowanym zapoznanie się z kolekcją udostępnioną online”.
Projekt „Integracja i mobilizacja danych o różnorodności biotycznej Eukaryota w zasobach polskich instytucji naukowych” realizuje konsorcjum 18 instytucji naukowych, współpracujących w Krajowej Sieci Informacji o Bioróżnorodności (KSIB).
Celem prac jest otwarcie dostępu do danych naukowych w zasobach krajowych instytucji naukowych, dotyczących różnorodności biologicznej organizmów jądrowych.