Renifery to jedyne zwierzęta, o których wiadomo, że zmieniają kolor oczu zimą. Zmiana ta pomaga im uchwycić więcej światła podczas ciemnych, zimowych miesięcy w Arktyce. Dzięki temu mogą skuteczniej chronić się przed drapieżnikami. Pomaga im to też w znajdywaniu pożywienia.
Odpowiedzialna jest za to znajdująca się za siatkówką tapetum lucidum, czyli tzw. błona lub makata odblaskowa. Jak wyjaśniają naukowcy: „Ten element oka daje zwierzętom przewagę nad ludźmi, ponieważ działająca jak lustro makata odbija promienie światła, które przeszły przez siatkówkę z powrotem na jej powierzchnię. Sprawia to, że oko zyskuje jakby drugą szansę na dostrzeżenie fotonów i zobaczenie tego, co znajduje się przed nim, tym samym zwiększa skuteczność widzenia przy słabym oświetleniu. U wszystkich zwierząt makata przybiera złoto-brązową barwę, jednakże w przypadku reniferów dzieje się tak tylko latem, Natomiast zimą zmienia ona kolor na błękitny”.
Jak to się dzieje? Wpływ na barwę oczu ma środowisko, w którym żyją renifery. Żyją one na terenach, na których występuje noc polarna. Dostępność światła jest więc znacząco ograniczona, co sprawia, że oczy reniferów znajdują się pod dużą presją, by widzieć jak najwięcej. Jednocześnie zwiększa się też ciśnienie w samych oczach, co z kolei przekłada się na to, jak ciasno w makacie odblaskowej rozmieszczony jest kolagen.