MDAG nie pozostaje obojętny na problemy XXI wieku, wśród których szczególnie ważny jest kryzys klimatyczny i związane z nim zagrożenie praw człowieka. Reżyserzy_ki starają się nie przechodzić bez zainteresowania obok drugiej osoby i jej jednostkowej historii. Dostrzegają to, co w nas piękne - solidarność społeczną czy działania aktywistyczne. Ten rok będzie dla MDAG miejscem dyskusji, które będą motywowały do działania. Celem festiwalu jest przynoszenie inspiracji tym wszystkim, którzy kochają kino najwyższej próby.
W pierwszy weekend MDAG, od 12 do 14 maja, w przestrzeniach Muzeum Żydów Polskich odbędą się premiery filmów oraz debaty.
Debata: Kino dokumentalne nie jest obojętne
Debata z czołowymi twórcami i twórczyniami kina dokumentalnego, która będzie nawiązywała do tegorocznego hasła festiwalu oraz będzie stanowiła podsumowanie 20-letniej historii festiwalu odbędzie się w miejscu symbolicznym - Muzeum POLIN. W dodatku w roku, kiedy przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Pokaz filmu „Śledczy” (Investigator), reż. Victor Portel połączony z debatą organizowaną wspólnie z Amnesty International Polska
Film jest ekranizacją bestsellerowej książki „The Investigator – Demons of Balkan War” Vladimira Dzuro – pierwszego oficera śledczego badającego zbrodnie wojenne w Jugosławii. Po nim odbędzie się spotkanie dotyczące badania zbrodni przeciwko ludzkości, szczególnie aktualne w kontekście inwazji rosyjskiej na Ukrainę.
Premiera filmu „Nie znikniemy” (We Will Not Fade Away), reż. Alisa Kovalenko połączona ze spotkaniem z reżyserką i bohaterami_kami
W filmie śledzimy losy pięciu ukraińskich nastolatków dorastających w małych miasteczkach w zagłębiu węglowym w ukraińskim Donbasie w 2019 roku. Ich życie diametralnie zmieniło się po kolejnej inwazji rosyjskiej z 2022 roku.
Premiera filmu „Vika!”, reż. Agnieszka Zwiefka połączona ze spotkanie z reżyserką i bohaterką
Bohaterką filmu jest 84-letnia Vika - gwiazda warszawskich klubów i miejski kolorowy ptak. Charyzmatyczna DJ-ka otacza się młodymi ludźmi, powtarzając, że wiek jest jedynie stanem umysłu. Jej stan zdrowia powoduje jednak, że musi zacząć zastanawiać się nad przemijaniem.
Pokaz filmu „Siostrzeństwo świętej sauny” (Smoke Sauna Sisterhood), reż. Anna Hints połączony ze spotkaniem z reżyserką W bujnym lesie w południowej Estonii grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty. Reżyserka Anna Hints opowie o znaczeniu tego miejsca dla estońskiej kultury oraz dyskusji na temat praw kobiet.
Pokaz filmu „Inwigilacja. Dla dobra ogółu” (Total Trust), reż. Jialing Zhang
Film o chińskim państwie inwigilacyjnym. Niepokojąca opowieść o technologii, (auto)cenzurze i nadużyciach władzy w XXI wieku.
Pokaz filmu „Całe to piękno i krew” (All the Beauty and the Bloodshed), reż. Laura Poitras
Niezwykły filmowy portret Nan Goldin – legendarnej fotografki i aktywistki, która obecnie walczy z koncernem farmaceutycznym rodziny Sacklerów, współodpowiedzialnym za kryzys opioidowy w Stanach Zjednoczonych.
mat prasowe