Od 8 maja do 31 sierpnia w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie prezentowana będzie wystawa "Ernest Cole: fotograf na wygnaniu", ukazująca poruszający rozdział twórczości legendarnego południowoafrykańskiego fotografa. Jego prace stworzone w latach 1967-1972 w Nowym Jorku są wizualną opowieścią o codzienności, sile i godności Czarnych mieszkańców Harlemu, ale także gorzką refleksją nad systemową przemocą i wykluczeniem.
Przez ponad 40 lat negatywy z amerykańskiego okresu życia Cole’a uznawane były za zaginione. Blisko 60 000 klisz, które odnaleziono w 2017 roku, stało się podstawą nowego spojrzenia na dorobek artysty. Część z nich po raz pierwszy trafiła do publikacji w 2024 roku w albumie "The True America". Wystawa w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie zaprezentuje wybór zdjęć z tego zbioru – to pierwsza okazja, by polska publiczność mogła zobaczyć te prace na żywo.
Ekspozycja jest wynikiem współpracy Państwowego Muzeum Etnograficznego, festiwalu Millennium Docs Against Gravity, Autograph, London oraz Magnum Photos. Towarzyszyć jej będzie premiera filmu dokumentalnego "Ernest Cole: odnaleziona legenda" w reżyserii Raoula Pecka, twórcy nominowanego do Oscara "Nie jestem twoim mu**ynem". Zwiastun poniżej.
Ernest Cole (1940–1990) urodził się w prowincji Transwal w RPA. W latach 60. współpracował między innymi z magazynami Drum i New York Times. W 1966 roku uciekł z RPA, a w 1968 roku reżim apartheidu nałożył na niego dożywotni zakaz wjazdu, odbierając mu paszport. W Stanach Zjednoczonych zajmował się fotografią uliczną, a w latach 1969-1971 regularnie odwiedzał Szwecję, współpracując z kolektywem Tiofoto. W 1972 roku Cole przestał fotografować. Przez lata okresowo doświadczał bezdomności. Zmarł w Nowym Jorku w 1990 roku na raka trzustki. W 2017 roku w Sztokholmie odkryto ponad 60 000 jego zaginionych negatywów, które obecnie są badane i katalogowane. W 2022 roku wydawnictwo Aperture wznowiło House of Bondage, a w 2024 roku w The True America po raz pierwszy opublikowano zdjęcia Cole’a dokumentujące życie Czarnych w USA na przełomie lat 60. i 70. XX wieku.
mo, mat. prasowe