Co to jest DAB+ i czym się charakteryzuje?
Zacznijmy zatem od definicji. DAB+ (z ang. Digital Audio Broadcasting) to technika, która pozwala nadawać programy radiowe w formie cyfrowej. Technologia ta jest znana na całym świecie, ale używana przede wszystkim w krajach europejskich. W Polsce jako pierwsze wprowadziło ją Polskie Radio. DAB+ pozwala odsłuchiwać programy w wyśmienitej jakości, bez jakichkolwiek zniekształceń i zakłóceń. Oprócz tego radio cyfrowe umożliwia przesyłanie opisów, obrazów, pokazów slajdów, a także informacji o ruchu drogowym i ewentualnych utrudnieniach na drodze dla systemów nawigacji. Dzięki takim udogodnieniom, możemy uniknąć np. korków. To jednak nie jedyne zalety tej technologii.
Chcąc jeszcze bardziej zgłębić tematykę cyfryzacji radia, odwiedziłem eksperta w tej dziedzinie - Dyrektora Biura Technologi Polskiego Radia, Pana Sławomira Krzewińskiego, który opowiedział mi o kolejnej korzyści używania systemu DAB+. “Technologia DAB+ daje nam jedną, bardzo ważną w dzisiejszych czasach możliwość - zapewnia nam anonimowość. Coraz częściej jest tak, że musimy zgodzić się na wykorzystanie naszych danych zwrotnych. Jeżeli szukamy czegoś w komputerze, to za chwilę okaże się, że dostaniemy sprofilowane reklamy lub zaczną wydzwaniać do nas sprzedawcy. W systemie DAB nie mamy sytuacji, w której ktoś wie, jakiego radia słuchamy. Z punktu widzenia odbiorcy, ma on swobodę - może skupić się na słuchaniu radia, bez przejmowania się, czy ktoś będzie wiedział, jakiego kanału najczęściej słucha odbiorca” - powiedział Sławomir Krzewiński. Warto wiedzieć, że nie wszystkie samochody mają wbudowany DAB+, dotyczy on głównie pojazdów nowszej generacji. Spytałem pana Dyrektora, co zrobić, gdy auto nie jest wyposażone w tę technologię.
Czy mamy szansę odbierać tę transmisję, gdy posiadamy starszy typ samochodu? “Jest na to sposób. Są specjalne adaptery, które pełnią rolę odbiornika. Taka przystawka pozwala na odbiór sygnału DAB +, z anteny, którą naklejamy np. na krawędź szyby przedniej lub bocznej. Następnie kabelkiem doprowadzamy sygnał do tej przystawki, którą mocujemy na desce rozdzielczej. Zasilamy ją gniazdem zapalniczki lub za pomocą kabla USB. Ceny takich przystawek zaczynają się od około 200 złotych. Są intuicyjne i bardzo proste w obsłudze” - mówi Sławomir Krzewiński.
Dyrektor Biura Technologii Sławomir Krzewiński. Autor filmu: Aleksander Wróbel
Bez wątpienia sygnał cyfrowy wyprze tradycyjne radio, tak jak internetowe serwisy informacyjne i portale streamingowe wypierają powoli tradycyjną transmisję telewizyjną. Kiedy to nastąpi? Moim zdaniem to tylko kwestia niedalekiej przyszłości.
Aleksander Wróbel
1.
2.
3.
4.