Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Michał Mendyk 26.08.2011

Jak Brodka i Pustki wyszli z kryzysu

W "Historii pewnej płyty" albumy dla polskich artystów i w ogóle rodzimej sceny przełomowe - "Granda" oraz "Koniec Kryzysu". Zapraszamy do Trójki w nocy z soboty na niedzielę.
Monika BrodkaMonika Brodka(źr.MySpace)

Historia przełomu w karierze Pustek wiąże się z rokiem 2006. To wtedy po siedmiu latach starań grupa z Ostrówka przekroczyła próg, przed którym o zespole mówi się w kategoriach "młodej obiecującej kapelki gitarowej". Tytuł "wiodącej siły na polskiej scenie alternatywnej" Pustkom przyniosła wydana przez Polskie Radio płyta "Do Mi No".

Album zyskał stosunkowo szeroki rozgłos za sprawą radiolubnych przebojów "Telefon do przyjaciela", "Tchu mi brak" czy "Słabość chwilowa". Płyta przysporzyła Pustkom nowych fanów, ale też wystawiła je na poważne obciążenia związane z nowym etapem kariery.

Radek Łukasiewicz, wokalista i gitarzysta Pustek, był także - jako tekściarz - współautorem sukcesu albumu "Granda", stanowiącego z kolei artystyczny przełom w karierze Moniki Brodki. Laureatka programu "Idol" z 2004 roku, znakomicie odnajdowała się przez wiele lat jako gwiazda głównego, "ugrzecznionego" nurtu polskiego popu. Jej dwie pierwsze płyty, wydane odpowiednio w 2004 i 2006 roku, zyskały w kraju status bestsellerów.

Tym większe było zaskoczenie, gdy po czterech latach milczenia artystka powróciła z albumem, który wywrócił do góry nogami jej dotychczasowy wizerunek. Na "Grandzie" Brodka śmiało sięgnęła po nowoczesne brzmienia tanecznne, w Polsce mające wciąż raczej status "alternatywny".

Na reportaże Anny Gacek i Tomasza Żądy poświęcone przełomowym albumom Pustek oraz Brodki zapraszamy do Trójki o północy, z soboty (27 sierpnia) na niedzielę (28 sierpnia).