Logo Polskiego Radia
IAR
Paulina Jakubowska 16.05.2011

Pieniądze dla kultury

Na kulturę w Polsce będzie więcej pieniędzy. W sobotę w Warszawie premier Donald Tusk podpisał "Pakt dla kultury".
Premier Donald Tusk, reżyser Agnieszka Holland i minister kultury Bogdan Zdrojewski podczas uroczystości podpisania Paktu dla Kultury - umowy społecznej zawieranej pomiędzy Radą Ministrów RP oraz stroną społeczną reprezentowaną przez Obywateli KulturyPremier Donald Tusk, reżyser Agnieszka Holland i minister kultury Bogdan Zdrojewski podczas uroczystości podpisania Paktu dla Kultury - umowy społecznej zawieranej pomiędzy Radą Ministrów RP oraz stroną społeczną reprezentowaną przez Obywateli KulturyPAP/Grzegorz Jakubowski

Dokument zakłada, że na kulturę w naszym kraju będzie przeznaczany co najmniej 1 procent budżetu państwa. Pakt został podpisany w ramach Kongresu Obywateli Kultury.

Podczas uroczystości premier podkreślił, że 1 procent traktowany jest w perspektywie jako minimum, a nie maksimum. Dodał, że władza musi rozumieć, iż kultura to nie ekstrawagancja salonów, ani archaiczny, XIX- wieczny przeżytek. Donald Tusk przypomniał, że ten pakt rodził się nie tylko w serdecznej dyskusji ludzi, ale też w twardym sporze, bo rozmowy dotyczyły poważnych pieniędzy, które są potrzebne, aby polska kultura nie ginęła.

Premier dodał, że skoro mamy odwagę inwestować wielką energię narodową i wielkie pieniądze w różne dziedziny życia, nie możemy zapomnieć o kulturze, bo ona też się opłaca. Zaznaczył, że mówi to jako człowiek odpowiedzialny za budżet.

Pod paktem podpisali się również między innymi minister kultury Bogdan Zdrojewski, Agnieszka Holland, Agnieszka Odorowicz oraz Krzysztof Warlikowski, Andrzej Mencwel i Jacek Żakowski.

- Dla mnie to jest święto - powiedział dziennikarzom minister kultury Bogdan Zdrojewski. Stwierdził, że jest to finał także jego pracy. Zdrojewski dodał, że środowisko artystyczne na "tę dzisiejszą nagrodę przez ostatnie lata sobie zapracowało".

Zdaniem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz podpisanie paktu to bardzo ważne wydarzenie, bo idzie za nim inne myślenie o kulturze i podejście do niej na miarę XXI wieku.

- Akt podpisania porozumienia pomiędzy rządem, a ruchem społecznym to wielkie osiągnięcie tych, którzy ten ruch tworzą - zaznacza publicysta Jacek Żakowski. Ważne jest też to, że Pakt zawiera wizję tworzenia dla wszystkich Polaków, niezależnie od miejsca zamieszkania, równego dostępu do kultury.

Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, była wiceminister kultury w rządzie Marka Belki, Agnieszka Odorowicz podkreśla, że to wielkie święto dla ludzi kultury. Wyraziła nadzieję, że Pakt przyczyni się do poprawy edukacji kulturalnej.

Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski podkreśla, że Pakt ma bardzo szczególne znaczenie również dlatego, że powstał z inicjatywy twórców i jest przejawem społeczeństwa obywatelskiego.

W ocenie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka podpis premiera pod Paktem dla Kultury to poważne zobowiązanie rządu. I należy oczekiwać, że nie skończy się tylko na słowach - dodał Jan Dworak. Twórcami Paktu są przedstawiciele szerokiego ruchu społecznego Obywatele Kultury.