Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Mendyk 08.05.2012

Rojek przygotowuje muzyczno-filmową fuzję

Barn Owl, A Hawk And A Hacksaw oraz Tim Hecker to artyści, którzy w ramach katowickiego Off Clubu - swoistej rozgrzewki przed sierpniowym Off Festivalem - przedstawią nowe ścieżki dźwiękowe do filmów Wilhelma Sasnala, Siergieja Paradżanowa i Wernera Herzoga.
Artur RojekArtur RojekFot. Wikimmedia Commons, lic. CC, Lilly M
Posłuchaj
  • Artur Rojek zaprasza na niezwykłe muzyczno-filmowe wydarzenie
Czytaj także

- Każde z tych spotkań kryje w sobie jakąś tajemnicę - mówi Agnieszcze Obszańskiej Artur Rojek. - Wilhelm Sasnal jest wielkim fanem muzyki, w tym Barn Owl, ale pracowali będą ze sobą po raz pierwszy. Film ormiańskiego reżysera Siergieja Paradżowa oraz muzykę amerykańskiego zespołu A Hawk And A Hacksaw połączyły w sposób naturalny bliskowschodnie fascynacje. Z kolei film "Fata Morgana" z dorobku Wernera Herzoga wybrał osobiście Tim Hecker.

Tegoroczny Off Club odbędzie się w ramach Dni województwa śląskiego. Miastem muzyki alternatywnej stanie się Sosnowiec, teatru - Bielsko, a spotkania muzyki i filmu - właśnie Katowice. Zapraszamy od 11 do 13 maja po godzinie 19.00 do katowickiego kina "Światowid". Szczegóły poniżej oraz w nagraniu fragmentu Trójkowej audycji "Radiowy Dom Kultury".

11 maja: Barn Owl grają oryginalną ścieżkę dźwiękową do "Besides That I’ve Got Nothing" Wilhelma Sasnala.

Tego artysty nie trzeba nikomu przedstawiać – to jeden z najwybitniejszych współczesnych malarzy polskich, doceniany na całym świecie, wystawiany m.in. w Tate Modern, Centrum Pompidou i Museum of Modern Art. Ale dwa wymiary płótna Sasnalowi nie wystarczają, kręci również filmy, często inspirowane muzyką, i teledyski.

/

Barn Owl to duet z San Francisco. Pilni uczniowie Earth i Sunn O)) oraz – jak sami twierdzą - Johna Coltrane'a. Ich najnowszy album "Lost in the Glare", wydany jesienią 2011 roku przez Thrill Jockey, to fascynująca podróż przez granice muzyki i ludzkiej percepcji, a na poły improwizowane koncerty potrafią zahipnotyzować i zniewolić, o czym przekonaliśmy się na OFF Festivalu w 2011 roku.

12 maja: A Hawk And A Hacksaw reinterpretują ścieżkę dźwiękową "Cieni zapomnianych przodków" ("Shadows of Forgotten Ancestors") radzieckiego reżysera ormiańskiego pochodzenia Siergieja Paradżanowa.

To mroczna i romantyczna historia nieszczęśliwej miłości Iwana i Mariczki, w której ożywają huculskie legendy i duchy dawnych Karpat.

Trudno o formację lepiej nadającą się do realizacji takiego projektu od A Hawk And A Hacksaw. To amerykańska orkiestra folkowa, zainteresowana bardziej tradycyjną muzyką europejską, ze szczególnym wskazaniem na Wschód i Bałkany, orkiestry weselne i pogrzebowe, niż dziedzictwem swojego rodzimego regionu. Nic dziwnego, że taki repertuar pchnął ich w ramiona Beiruta, z którym zagrali udaną trasę koncertową. Mają też w dorobku ścieżkę dźwiękową do filmu dokumentalnego o… Sławoju Żiżku i znakomite albumy z "Délivrance" i "Cervantine" na czele. Gościliśmy ich na OFF Festivalu w 2010 roku i z radością witamy w Polsce ponownie.

13 maja: Tim Hecker gra oryginalny soundtrack do "Fata Morgana" Wernera Herzoga.

To niezwykły film, zapis podróży kultowego niemieckiego reżysera przez północno-wschodnią Afrykę, którą Herzog przypłacił malarią i groźnym zakażeniem krwi. Ale przywiózł obraz niezwykły, poetyckie wejrzenie w głąb świata, którego już nie ma…

Ceniony w naszym kraju Kanadyjczyk Tim Hecker specjalizuje się w mrocznej elektronice z pogranicza ambientu i noise. Debiutował w roku 2001, płytą "Haunt Me, Haunt Me, Do It Again", a na koncie ma współpracę m.in. Aidanem Bakerem z Nadji.

off-festival.pl / mm