Logo Polskiego Radia
migracja
migrator migrator 27.12.2008

Politycy o in vitro. Podsumowanie roku

Poseł PO Jarosław Gowin podkreślił, że autorzy ustawy bioetycznej kierują się przesłankami uniwersalnymi, a nie religijnymi.
Posłuchaj
  • Jerzy Szmajdzinski - in vitro
  • Krzysztof Putra - in vitro
  • Jaroslaw Kalinowski - in vitro
  • Jarosław Gowin o zapładnianiu in vitro
  • Krzysztof Putra - rok
  • Jaroslaw Gowin - rok
  • Witold Waszczykowski - rok
  • Witold Waszczykowski - in vitro
  • Jerzy Szmajdzinski - rok
  • Jaroslaw Kalinowski - rok

Poseł PO Jarosław Gowin podkreślił, że autorzy ustawy bioetycznej kierują się przesłankami uniwersalnymi, a nie religijnymi. Gość Salonu Politycznego Trójki zaznaczył, że nie widzi sprzeczności między stanowiskiem Kościoła w ochronie życia ludzkiego a pracami nad ustawą o możliwości zapłodnienia in vitro. Wyjaśnił, że wskazania moralne nie zawsze dają się przełożyć na rozwiązania prawne.

Poseł PO wyjaśnił, że zespołowi pracującemu nad ustawą o sztucznym zapłodnieniu, chodzi przede wszystkim o zminimalizowanie nieprawidłowości, które towarzyszą takim zabiegom. Jarosław Gowin podkreślił, że jednym z priorytetów jest dla niego ochrona zarodków.

Wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski powiedział, że ustawa bioetyczna będzie próbą wypracowania kompromisu w trudnych kwestiach. Dodał, że w tej kwestii wśród posłów koalicji nie ma konfliktów. Według posła PSL, podczas głosowania nad in vitro, nie będzie konieczne wprowadzanie dyscypliny sejmowej.

 

Poseł SLD Jerzy Szmajdziński jest krytyczny wobec projektu stworzonego pod kierownictwem Jarosława Gowina. Zdaniem Szmajdzińskiego ustawa, w której zawarto całą gamę zakazów i obostrzeń w celu ochrony zarodków, zmniejszy skuteczność zabiegów. W jego opinii wprowadzenie w życie tego projektu będzie jeszcze większym obciążeniem finansowym - zarówno dla osób starających się o dzieci jak i dla NFZ.

Poseł PiS Krzysztof Putra podkreślił, że kwestia stosowania metody in vitro wymaga merytorycznej dyskusji, a nie kłótni politycznej. Wicemarszałek Putra dodał, że w obrębie jego klubu są różne stanowiska w tej sprawie.

Wiceszef BBN Witold Waszczykowski zaznaczył w Salonie Politycznym Trójki, że kwestia ochrony życia, wymaga regulacji. Waszczykowski obawia się jednak, że kwestia in vitro pozostanie nierozwiązana, jak wiele projektów, dotychczas przedstawionych przez rząd.

"Fatalny dla świata, niezły dla Polski"- tak poseł Platformy Obywatelskiej Jarosław Gowin podsumował kończący się rok. Politycy obecni w Salonie Politycznym Trójki zrobili bilans sukcesów i porażek w 2008 roku.

Poseł SLD Jerzy Szmajdziński powiedział, że osiągnięciem obecnego rządu było wycofanie żołnierzy z Iraku oraz budowa boisk w ramach projektu Orlik. Dodał, że Lewica nie jest do końca zadowolona ze swoich działań, ponieważ nie udało się jej zbudować porozumienia programowego po tej stronie sceny politycznej.

Zdaniem posła Szmajdzińskiego, obecne 11 procentowe poparcie, Lewica zawdzięcza wyważonemu stanowisku wobec prezydenckich wet. Z jednej strony klub odrzucił weto Lecha Kaczyńskiego wobec potrzebnej ustawy o pomostówkach. Z drugiej poparł weto wobec ustawy o przekształceniach szpitali w spółki prawa handlowego.

Poseł PSL Jarosław Kalinowski powiedział, że jest niezadowolony z wprowadzenia od nowego roku nowych stawek podatkowych, opracowanych przez PiS. Wicemarszałek Sejmu podkreślił, że premier powinien był w 2008 roku walczyć o wprowadzenie podatku liniowego, uwzględniającego ochronę najuboższych.

Do sukcesów swojego ugrupowania, Kalinowski zaliczył ustawę o emeryturach pomostowych. Dodał, że projekt wchodzi w życie między innymi dzięki zainicjowanemu przez PSL porozumieniu z nauczycielami.

Poseł PiS Krzysztof Putra skrytykował koalicję rządzącą za brak chęci współpracy z opozycją. Wyjaśnił, że Prawo i Sprawiedliwość wyszło z wieloma inicjatywami ustawowymi, które były prawie od razu odrzucane

Poseł Jarosław Gowin mówił w Radiowej Trójce o planach Platformy Obywatelskiej na przyszłość. Jego ugrupowanie chce się przede wszystkim skupić na usuwaniu barier dla prowadzących działalność gospodarczą. Poseł dodał, że ważne jest także lepsze wykorzystanie środków unijnych.

Wiceszef BBN Witold Waszczykowski zwrócił uwagę, że w 2009 roku nie odnotowano postępów w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. "To był rok ograniczeń, wycofywania się, zaniechań"- mówił polityk. Jako przykład podał dalszą zwłokę w rozpoczęciu prac nad gazoportem, oraz ograniczenie współpracy z Waszyngtonem.