Logo Polskiego Radia
migracja
migrator migrator 30.11.2009

Wassermann o traktacie z Lizbony, abonamencie i prokuratorze generalnym

Posłowie będą mogli powiedzieć, że zrobili wszystko w obronie suwerenności Polski.
Posłuchaj
  • Zbigniew Wassermann o prokuratorze generalnym
  • Zbigniew Wassermann o abonamencie
  • Zbigniew Wassermann o traktacie lizbonskim

Poseł PiS Zbigniew Wassermann uważa, że skierowanie traktatu z Lizbony do Trybunału Konstytucyjnego jest słuszne.

Gość Programu 1 Polskiego Radia przekonuje, że Trybunał powinien rozstrzygnąć, czy po wejściu w życie traktatu nie będzie dochodziło do sprzeczności w orzecznictwie sądów europejskich z sądami polskimi.

Zbigniew Wassermann jest zdania, że taki przegląd traktatu należy zrobić z ostrożności. Argumentuje, że jeśli okaże się, iż jest on zgodny z ustawą zasadniczą, to posłowie będą mogli powiedzieć, że zrobili wszystko w obronie suwerenności Polski.

Zaznacza jednak, że jeśli Trybunał orzeknie niezgodność dokumentu z konstytucją, będzie trzeba podjąć inicjatywę ustawodawczą. Zdaniem Zbigniewa Wassermanna wzorem powinny być tutaj Niemcy, które przyjęły ustawę potwierdzającą prymat parlamentu państwowego nad europejskim.

Wniosek o zbadanie zgodności traktatu z Lizbony z polską konstytucją złożyła grupa konserwatywnych posłów. Inicjator wniosku Antonii Macierewicz zaznacza, że wątpliwości budzi zapis pozwalający na głosowanie większością. Może się bowiem okazać, że nie zgadzając się z jakąś umową unijną, Polska będzie zobowiązana ją przyjąć.

Lech Kaczyński ratyfikował traktat lizboński w połowie października. Dokument wchodzi w życie 1 grudnia.

Abonament doliczany do rachunku?

Zbigniew Wassermann uważa, że ściągalność abonamentu radiowo-telewizyjnego można poprawić zmieniając sposób jego pobierania. Gość Programu 1 Polskiego Radia nie wyklucza, że abonament powinien być doliczany do któregoś z comiesięcznych rachunków.

Winą za spadające wpływy abonamentowe Zbigniew Wassermann obarczył premiera Donalda Tuska i Platformę Obywatelską. Zaznaczył, że dla politycznych korzyści zrobili oni wyłom w funkcjonującym dobrze mechanizmie ściągania abonamentu.

Kto prokuratorem generalnym?

Zbigniew Wassermann uznał za naturalny fakt zgłoszenia kandydatur Jerzego Engelkinga, czy Bogdana Święczkowskiego na stanowisko prokuratora generalnego.

Kandydatura byłego szefa ABW Bogdana Święczkowskiego wpłynęła już do Krajowej Rady Sądownictwa. Jerzy Engelking - były zastępca ministra Ziobry - zapowiada złożenie dokumentów dziś. Termin zgłoszeń upływa o północy.

Zbigniew Wassermann podkreślił, że Krajowa Rada Sądownictwa spośród wszystkich zgłoszonych wybierze dwóch kandydatów, którzy zostaną zaproponowani prezydentowi.

Wybór prokuratora generalnego wiąże się z oddzieleniem tej funkcji od stanowiska ministra sprawiedliwości.

Oficjalnie o stanowisko prokuratora generalnego ubiegać się też mają prokurator krajowy Edward Zalewski, były prokurator krajowy Kazimierz Olejnik, były prokurator krajowy Marek Staszak, sędzia Andrzej Seremet z Sądu Apelacyjnego w Krakowie, zastępca naczelnego prokuratora wojskowego generał Zbigniew Woźniak, prokurator Marek Pasionek z Naczelnej Prokuratury Wojskowej i prokurator Andrzej Biernaczyk z Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Formalnie rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego od Ministra Sprawiedliwości nastąpi 30 marca. 

Więcej w "Jedynce"

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)