Logo Polskiego Radia
migracja
migrator migrator 01.12.2009

Donald Tusk o UE

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w najbliższym czasie zapisy Traktatu Lizbońskiego znajdą się w dzienniku ustaw.
Posłuchaj
  • Donald Tusk4
  • Donald Tusk
  • Donald Tusk3
  • Donald Tusk2

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w najbliższym czasie zapisy Traktatu Lizbońskiego znajdą się w dzienniku ustaw. Dokument, podpisany 13 grudnia 2007 roku, wszedł w życie o północy.

Szef rządu, który był gościem radiowej Trójki, podkreślił, że od północy w Polsce obowiązują zasady Traktatu, pomimo, że jego treści jeszcze nie ma w dzienniku ustaw. Podkreślił, że publikacja jest kwestią najbliższych dni, a może nawet godzin.

Egzamin dla Europy

W opinii Donalda Tuska Europa przechodzi egzamin, stąd - zdaniem szefa rządu - ostrożny wybór, jeśli chodzi o nowego przewodniczącego Rady Europejskiej i szefowej unijnej dyplomacji. Zdaniem szefa rządu, wybrano polityków, preferujacych kompromisy.

Urzędowanie rozpoczynają dzisiaj przewodniczący Rady Europejskiej, którym został wybrany premier Belgii Herman Van Rompuy, a także szefa unijnej dyplomacji brytyjska baronessa Catherine Ashton.

Polacy do Afganistanu

Premier Donald Tusk powiedział, że decyzja polityczna w kwestii ewentualnego zwiększenia polskiego kontyngentu w Afganistanie zapadnie na przełomie roku.

Premier, który był gościem Salonu Politycznego Trójki, zastrzegł, że nie zostało jeszcze rozstrzygnięte, czy na biurko prezydenta trafi wniosek o zwiększenie liczby żołnierzy w tym kraju. Donald Tusk powtórzył, że Lech Kaczyński jest zwolennikiem takiego rozwiązania. Zaznaczył też, że decyzja o ewentualnym zwiększeniu kontyngentu, zostanie podjęta wspólnie z prezydentem, oraz z ministrami obrony narodowej i spraw zagranicznych.

Gość Polskiego Radia podkreślił, że nie rozmawiał na ten temat z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą. Dodał, że oczekiwania Amerykanów wobec Polski to zwiększenie polskiego kontyngentu o kilkuset do tysiąca żołnierzy.

Szef rządu zaznaczył, że nie jest entuzjastą polskiej misji w Afganistanie, jednak dbając o bezpieczeństwo Polski rząd musi wypełniać zobowiązania, wynikające z uczestnictwa w NATO. Przypomniał, że główną zasadą Paktu, z którą nasz kraj się identyfikuje, jest solidarność między państwami. Tłumaczył, że jeśli któryś z krajów NATO- wskich zostaje zaatakowany - a za akt agresji uznano ataki z 11 września 2001 roku - wówczas inne państwa muszą je wesprzeć.

Polski nie stać na nieustanny konflikt

Premier Donald Tusk powiedział, że celem zmian w Konstytucji, proponowanych przez Platformę Obywatelską, jest uniezależnienie ustawy zasadniczej i ustroju od konfliktów politycznych. "Polski nie stać na to, aby polityka polegała na nieustannym - również instytucjonalnym - konflikcie" - mówił szef rządu.

Jak wyjaśnił premier Tusk, chodzi między innymi o uodpornienie ustroju na działania polityków, którymi kieruje zła wola, jak również na kłótnie i konflikty obiektywne między politykami, na przykład takie, do jakich dochodzi między PiS a PO. Szef rządu podkreślił, że przeprowadził już z prezydentem pierwsze, nieformalne konsultacje w kwestii proponowanych przez PO zmian w Konstytucji. W ramach zmian, Platforma Obywatelska proponuje między innymi zniesienie weta prezydenckiego. Zgodnie z propozycjami, w kolejnych wyborach prezydent miałby być wybierany przez Zgromadzenie Narodowe. Donald Tusk chciałby też zmniejszenia wielkości obu izb Sejmu i Senatu, a także wyboru senatorów w okręgach jednomandatowych, a posłów według ordynacji mieszanej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)