Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 30.12.2009

Gronkiewicz-Waltz o prezydenturze

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz uważa, że stolica potrzebuje długofalowego planu rozwoju. W jej ocenie, miastu szkodzą częste zmiany ekipy rządzącej, gdyż podczas jednej kadencji trudno jest rozwiązać wszystkie bolączki, z jakimi borykają się warszawiacy.

Dlatego, jak mówiła w Salonie Politycznym Trójki, nic nie jest przesądzone, ale są duże szanse, że weźmie udział w przyszłorocznych wyborach na prezydenta stolicy. Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewniła, że jeśli zdecyduje się na start w walce o fotel prezydenta stolicy, nie będzie wykorzystywała swojego obecnego stanowiska w kampanii wyborczej przeciwko konkurentom.

Prezydent Warszawy do sukcesów swoich rządów zaliczyła stworzenie buspasów, które usprawniają przeprawę przez mosty do Śródmieścia. Jak mówiła, 70 procent mieszkańców stolicy korzysta podczas dojazdów do pracy z komunikacji publicznej. Dlatego ratusz stara się rozładować korki poprzez tworzenie pasów przeznaczonych wyłącznie dla miejskich autobusów.

Hanna Gronkiewicz-Waltz wyjaśniła także, że sprawa naliczania opłat za wieczyste użytkowanie gruntów, na których stoi budynek Polskiego Radia, leży w gestii burmistrza dzielnicy Śródmieście. W grudniu 2008 roku miasto niemal trzydziestokrotnie podniosło Polskiemu Radiu opłatę roczną z tego tytułu użytkowania z kwoty 91 tysięcy złotych do ponad 2,7 miliona złotych. Zarząd Polskiego Radia zaapelował, ze względu na bardzo trudną sytuację spółki, o obniżenie tej kwoty. Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła w "Salonie Politycznym Trójki", że to burmistrzowie dzielnic, w zależności od tego jak często były zmieniane opłaty za użytkowanie wieczyste, dostosowują stawki do wyceny rynkowej. Według prezydent Warszawy zaznaczyła, że poprzednie ekipy rządzące bały się podjąć zdecydowane kroki w tej sprawie.

Zarząd Polskiego Radia wystosował do pani prezydent pismo z prośbą o przywrócenie ustalonej w operacie szacunkowym wartości gruntu oraz zmianę stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu wieczystego użytkowania gruntów. Sygnatariusze podkreślali, że w sytuacji gdy Polskie Radio walczy o przetrwanie, dodatkowe obciążenie finansowe na taką skalę może zachwiać podstawową działalnością spółki.

pm, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)