Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 17.08.2010

"Abonament obowiązuje"

Jan Dworak: problemem jest kwestia niskiej ściągalności opłaty radiowo - telewizyjnej.
Jan Dworak, przewodniczący KRRiTVJan Dworak, przewodniczący KRRiTVW. Kusiński PR

Przewodniczący Krajowej Rada Radiofonii i Telewizji Jan Dworak podkreślił, że nowelizacja ustawy medialnej nadal zobowiązuje Polaków do płacenia abonamentu. Szef KRRiT dodał w "Sygnałach Dnia", że problemem dla mediów publicznych jest kwestia niskiej ściągalności opłaty radiowo - telewizyjnej, szczególnie od polskich przedsiębiorstw.

Jak mówił, nie może być tak, by opłatę, która obowiązuje w polskim prawie, płaciła tylko nieliczna grupa osób. "Wszystkich obowiązują reguły, które zostały przyjęte i do nich należy abonament"- mówił Jan Dworak w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Jan Dworak zaznaczył, że nowo powołana Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie ma zamiaru mieszać się w kwestie programowe. Jak wyjaśnił, Rada będzie interweniować jedynie w skrajnych przypadkach, jeśli jakieś audycje wydadzą się jej niewłaściwe; na przykład, jeśli będą uchodzić za stronnicze czy za niespełniające zasad rzetelności dziennikarskiej.

Przewodniczący KRRiT do najważniejszych zadań stojących przed Radą zaliczył wybór w konkursie władz Telewizji Polskiej i Polskiego Radia oraz kontynuację procesu cyfryzacji.

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta nowelizacją ustawy medialnej, zarządy i rady nadzorcze TVP i Polskiego Radia będą rozwiązane. Nowela zmienia zasady wyboru władz mediów publicznych; przewiduje, między innymi, zmniejszenie liczby członków zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych oraz rozpisywanie jawnych konkursów na stanowiska we władzach. Członkowie obecnych rad nadzorczych i zarządów mediów publicznych mają pełnić swoje funkcje do czasu wyłonienia następców.

Wiecej w Jedynce

to