Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Mróz 07.02.2011

"Czujemy, że rząd nie zrobił wszystkiego ws. wyjaśnienia przyczyn katastrofy"

Profesor Henryk Domański uważa, że duży spadek poparcia dla PO to wynik między innymi narastającego deficytu, kwestii OFE oraz sprawy raportu MAK.

Gość Polskiego Radia ocenia, że to wynik "politycznego wyedukowania" społeczeństwa, które coraz bardziej zdaje sobie sprawę z problemów dotyczących systemu emerytalnego. Zdaniem Henryka Domańskiego, dla Polaków liczy się również racja stanu i pozycja Polski na arenie międzynarodowej, a ujawnienie informacji dotyczących tragedii smoleńskiej podziałało na niekorzyść PO.

Zdaniem Domańskiego spadek poparcia dla PO powoduje większe poparcie dla kilku innych partii, a nie wzmocnienie PiS-u. Profesor Domański uważa również, że próby ratowania poparcia poprzez dymisję całego rządu byłyby ryzykowne.

Wyniki sondażu

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w ten weekend na Platformę Obywatelską głosowałoby 34,1% Polaków, a na Prawo i Sprawiedliwość 27,7%. Według sondażu Instytutu Homo Homini, przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia, na Sojusz Lewicy Demokratycznej swój głos chce oddać 15.3% badanych, na Polskie Stronnictwo Ludowe 7,4%, a na ugrupowanie Polska Jest Najważniejsza 6,7%.

Z sondażu wynika, że Ruch Poparcia Palikota - Nowoczesna Polska uzyskałby poparcie 2,0%. Progu 1% nie przekroczyłyby: Unia Polityki Realnej (0.5%), Krajowa Partia Emerytów i Rencistów (0,3%), Prawica Rzeczpospolitej (0,2%), Stronnictwo Demokratyczne (0,2%), Ruch Autonomii Śląska (0,2%), Stowarzyszenie Ordynacka (0,2%) i Partia Regionów (0,2%). W badaniu nikt nie wskazał Socjaldemokracji Polskiej, Samoobrony RP, partii Wolność i Praworządność oraz demokraci.pl. 5,2% badanych nie wie na kogo oddałoby swój głos.

IAR, sm