Logo Polskiego Radia
migracja
migrator migrator 22.10.2009

Pustki

Mówi się o nich, że grają "muzykę ściany wschodniej" albo "inteligentnego rocka". Tylko po co tworzyć wydumane szufladki, kiedy Pustki to po prostu polski zespół piszący świetne, mocno radiowe piosenki dla każdego.
Mówi się o nich, że grają "muzykę ściany wschodniej" albo "inteligentnego rocka". Tylko po co tworzyć nic niemówiące, wydumane szufladki, kiedy Pustki to po prostu polski zespół piszący świetne, mocno radiowe piosenki dla każdego.

Początek historii tej grupy ma miejsce w wytłumionej "dołkami od jajek" rupieciarni gdzieś w podwarszawskim Ostrówku. Dwa lata prób i pisania materiału dają efekt w postaci wydanego w 2001 roku pierwszego studyjnego albumu pt. "Studio Pustki" - okrzyknięty przez magazyn "Machina" debiutem roku. "Życie Warszawy" stawiało Pustki w jednym szeregu z Myslovitz, Voo Voo i Kobietami jako jedno z ciekawszych zjawisk na polskiej scenie.

W 2004 Polskie Radio wydało Pustkom "8 Ohm" i niespełna dwa lata później płytę "Do Mi No". W obu przypadkach polskie teksty i proste (ale nie banalne) refreny były kluczem do sukcesu tych wydawnictw. Single z obu płyt bardzo długo utrzymywały się na Liście Trójki, zaś "Telefon do przyjaciela" zdobył tytuł najlepszej polskiej piosenki 2005 roku przyznany przez słuchaczy "Programu Alternatywnego".

Pustki to coś więcej niż zespół muzyczny. Na swoim koncie mają również ścieżki dźwiękowe do filmów, spektakli czy widowisk scenicznych. Są również autorami podkładu muzycznego do czytanej w radiowej Trójce powieści P. Huelle  pt. "Ostatnia Wieczerza".

Po wielu zawirowaniach personalnych i odejściu jednego z założycieli Janka Piętki pod koniec 2008 roku, zespół w składzie: Radek Łukaszewicz (gitary, wokal), Basia Wrońska (klawisze, wokal), Grzegorz Śluz (perkusja), Szymon Tarkowski (bas) nagrywa czwarty album "Koniec kryzysu". Płyta zostaje bardzo dobrze przyjęta przez media, czego dowodem jest nominacja dla Pustek do nagrody Paszportów Polityki.

9 stycznia 2009 zespół po raz czwarty wystąpił w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Programie III Polskiego Radia w ramach specjalnego koncertu audycji Offensywa, dostając nagrodę za najlepszy polski alternatywny album 2008 roku.
 
(wk)