Logo Polskiego Radia
PAP
migrator migrator 26.06.2009

Michael Jackson

Jego album "Thriller" utrzymywał się nieprzerwanie w pierwszej dziesiątce na listach przebojów przez 80 tygodni. Od 13 lipca 2009 roku Jackson miał rozpocząć serię 50 koncertów w Londynie.
''

Michael Joseph Jackson urodził się w 1958 roku w Gary w stanie Indiana, na robotniczych przedmieściach Chicago. Był siódmym spośród dziewięciorga dzieci Josepha i Katherine Jacksonów. Zaczął występy sceniczne jako 11-letni chłopiec z rodzinnym zespołem zwanym początkowo "Het Jackson 5", a później "The Jacksons".

Na początku lat 70. rozpoczął karierę solową, choć pozostał członkiem rodzinnej grupy, grającej głównie muzykę soul i funk. Rolę nauczyciela i impresaria grupy odgrywał ojciec rodzeństwa. Michael Jackson, jako dorosły człowiek i światowej już sławy gwiazdor, skarżył się na brutalne metody wychowawcze ojca, który - w jego odczuciu - pozbawiły go dzieciństwa.

W latach 80. młody Jackson stał się ikoną stylu pop; jego teledyski-przeboje jak "Billy Jean", "Beat It" i "Thriller" zmieniły przemysł muzyczny i pomogły wypromować nowy wówczas telewizyjny kanał muzyczny MTV.


Jackson był pierwszym czarnoskórym gwiazdorem, który zdobył popularność wśród publiczności wszelkich ras i grup etnicznych; słynny amerykański czarny pastor Al Sharpton powiedział sieci CNN, że "król popu" był artystą, który zrobił najwięcej dla społeczności Afroamerykanów "zanim pojawiła się Oprah Winfrey, Tiger Woods i Barack Obama".

Wielu znawców uważa, że jego charakterystyczny styl zainspirował nowe gatunki muzyczne, jak hip hop, rap i współczesny Rythm&Blues.

''Mapa wpływów Michaela Jacksona

Jackson ustanowił kilka rekordów odnotowanych w Księdze Guinnessa - został w niej uwieczniony m.in., jako wykonawca muzyczny, który odniósł "sukces wszechczasów" - zdobył 13 nagród Grammy, na świecie sprzedano ponad 750 mln jego płyt. Jego album "Thriller" utrzymywał się nieprzerwanie w pierwszej dziesiątce na listach przebojów przez 80 tygodni. Kolejny rekord odnotowany w Księdze Rekordów Guinnessa to ponad półmilionowa publiczność, którą zgromadził na siedmiu koncertach na londyńskim stadionie Wembley.

W maju 1984 roku prezydent USA Ronald Reagan wręczył Jacksonowi w Białym Domu nagrodę za działalność charytatywną.

Napisana wspólnie z Lionelem Ritchie piosenka "We Are The World", nagrana przez 39 słynnych wykonawców, stała się jednym z najlepiej sprzedających się utworów singlowych na świecie.

''Michael Jackson

Operacje plastyczne twarzy, zmiana wizerunku artysty, ekscentryczny styl życia "króla popu" przyciągały latami uwagę tabloidów; stał się jedną z najbardziej znanych na świecie postaci pop-kultury. Prezydent George H.W. Bush wręczył mu specjalną nagrodę Białego Domu dla "Artysty dekady" w uznaniu dla wpływu "króla popu" na muzykę lat 80.

Jackson ożenił się z córką Elvisa Presleya, Lisą Marie Presley, ale małżeństwo trwało tylko 16 miesięcy. Z drugiego małżeństwa, z pielęgniarką, która opiekowała się nim ze względu na choroby skóry miał dwoje dzieci; ten związek również skończył się rozwodem. Pełne prawo do opieki nad dziećmi otrzymał Jackson. Tożsamość matki trzeciego dziecka nie jest znana.

W 2003 roku Jackson został oskarżony o molestowanie 13-letniego chłopca, który odwiedził go w jego luksusowej rezydencji Neverland w Kalifornii - miał go upić alkoholem z dodatkiem narkotyku i dotykać. Piosenkarz przyznał, że sypiał w jednym łóżku ze swymi nieletnimi gośćmi, ale zaprzeczał jakoby miało to charakter erotyczny. Sąd uniewinnił go w 2005 roku.

W latach 90. Jackson procesował się także ze swoją wytwórnią płytową i oskarżał ją o rasizm. Znany był też z dziwactw i ekstrawagancji - publicznie nosił na twarzy maskę higieniczną.

Tracący popularność gwiazdor, który popadł też w kłopoty finansowe wyjechał w 2005 roku do Bahrajnu, gdzie był gościem szejka Abdullaha.

Od 13 lipca 2009 roku Jackson miał rozpocząć serię 50 koncertów w Londynie. Według strony internetowej artysty bilety na wszystkie koncerty były wyprzedane.

Jackson stracił przytomność w swoim domu w Los Angeles w czwartek około godz. 21.30 czasu polskiego. Kiedy przybyło pogotowie, nie oddychał i wykazywał objawy ataku serca. W szpitalu Uniwersytetu Kalifornijskiego (UCLA Medical Center) nie zdołano go wybudzić ze śpiączki. Zgon stwierdzono około 15 minut po północy z czwartku na piątek czasu polskiego.