Logo Polskiego Radia
PAP
Marta Kwasnicka 30.06.2010

Mars pod wodą

Zaledwie kilka miliardów lat temu cała powierzchnia Marsa była pokryta wodą.
Mars pod wodą


Dwa urządzenia krążące na orbicie Czerwonej Planety dostarczyły dowodów na to, że kilka miliardów lat temu woda była na Marsie wszędzie i jego powierzchnia mogła nadawać się do życia.

Ustalenie wodnej historii Marsa umożliwiło połączenie sił aparatów Mars Express, należącego do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), oraz Marsjańskiego Badacza Orbitalnego (MRO), należącego do NASA. Spektrometry pokładowe obu aparatów kosmicznych stworzyły mapę rozmieszczenia minerałów gliniastych na tysiącach wzniesień na półkuli południowej. Zebrane dane potwierdziły informacje, uzyskane wcześniej przez pracujące na powierzchni Czerwonej Planety pojazdy marsjańskie NASA, że niegdyś na Marsie istniało wilgotne i - być może - nadające się do życia środowisko. Glina pojawia się przecież tam, gdzie była woda.

Jako pierwszy obecność minerałów gliniastych odkrył spektrometr Omega Mars Expressu, potem jego ustalenia potwierdził przyrząd CRISM, umieszczony na pokładzie MRO i mający większą rozdzielczość przestrzenną.

Naukowcy z NASA opublikowali swoje najnowsze ustalenia w czasopiśmie „Science”. - Teraz można powiedzieć, że planeta ta zmieniała się w skali globalnej pod działaniem ciekłej wody około 4 miliardy lat temu - napisał jeden z autorów artykułu John Carter z Uniwersytetu Paryskiego.

Zdaniem specjalistów, dokonane okrycie stało się ostatecznym dowodem na to, że niegdyś cały Mars był poddany oddziaływaniu ciekłej wody, a nie tylko jego półkula południowa.