Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Ingram 15.10.2010

Plastyczny mózg niesłyszących

Mózg ludzki przy uszkodzeniu jednego obszaru, wzmacnia swoje pozostałe części.

Głuchonieme koty mają wyostrzony zmysł wzroku i wyczucie ruchu ponieważ funkcje te przejmuje region mózgu zwykle odpowiedzialny za słuch - informują naukowcy z Kanady. Najprawdopodobniej takie same mechanizmy plastyczności mózgu funkcjonują u niesłyszących ludzi.

We wcześniejszych badaniach osób głuchoniemych i niewidzących wykazano, że przy upośledzeniu jednego ze zmysłów wzmocnieniu ulegają pozostałe. Naukowcy podejrzewali, że zwiększenie możliwości prawidłowo działających zmysłów ludzie ci zawdzięczają reorganizacji tych części mózgu, które normalnie są odpowiedzialne za utracone funkcje.

Stephen Lomber wraz z kolegami z University of Western Ontario badał koty niesłyszące od urodzenia, które miały znacząco wyostrzony zmysł wzroku. Naukowcy odkryli, że kiedy wyłączy się aktywność dwóch obszarów kory słuchowej, niesłyszące koty tracą swoje ponadprzeciętne możliwości wzrokowe i stają się pod tym względem takie jak zwierzęta słyszące normalnie.

Co ciekawe, naukowcy odkryli że region mózgu odpowiedzialny za zwiększone możliwości wzrokowe głuchoniemych kotów, jest też odpowiedzialny za lokalizację źródła dźwięków u zdrowych, dobrze słyszących zwierząt. Ta sama część mózgu zapewniała niesłyszącym kotom zwiększone możliwości detekcji ruchu, co wskazuje że zwiększone możliwości wzrokowe głuchoniemych kotów są zależne od reorganizacji wyspecjalizowanych małych obszarów kory słuchowej.

(ki)