Logo Polskiego Radia
migracja
migrator migrator 24.09.2009

Rosyjska prasa krytykuje uchwałę polskiego Sejmu ws. 17 września

Posłowie podkreślili, że przez pakt Ribbetrop-Mołotow "dokonano IV rozbioru Polski", a Katyń był zbrodnia wojenną o "znamionach ludobójstwa".

Rosyjskie gazety krytykują wczorajszą uchwałę polskiego Sejmu w rocznicę 17 września 1939. Posłowie podkreślili, że przez pakt Ribbetrop-Mołotow "dokonano IV rozbioru Polski", a Katyń był zbrodnia wojenną o "znamionach ludobójstwa".  

Według niemieckiego politologa Aleksandra Rahra, którego artykuł zamieściła Komsomolsjaja Prawda, uchawała to "próba przekonania świata, że Polska jest ofiarą rosyjskiej polityki”. Rahr stwierdza, że swoją decyzją Sejm zignorował gest przyjaźni, uczyniony przez rosyjskiego premiera w Gdańsku 1 września. Z kolei Rossijskaja Gazeta pisze, że po wizycie Putina w Polsce wydawało się, że antyrosyjskie nastroje w Polsce zaczęły odchodzić w przeszłość. Zdaniem gazety rezygnacja Stanów Zjednoczonych z rozmieszczenia tarczy antyrakietowej w Polsce, ponownie wzmocniła antagonizm na linii Warszawa - Moskwa. 

Niezawisimaja Gazeta pisze, że uchwała polskiego Sejmu jest dyskusyjna ale „na konstruktywnej krytyce jej spornych elementów” można zbudować fundament pojednania i „zakończyć anachroniczne i niepotrzebne kłótnie”.  

Gazeta pisze, że rosyjskie władze gdyby im na tym zależało, mogły podejść ze zrozumieniem  do polskiego punktu widzenia. „Oni tego nie zrobili. A to oznacza, że wiosną przyszłego roku w związku z 70 rocznicą rozstrzelania polskich oficerów w Katyniu my powrócimy do starej polemiki głuchego z głuchym” - pisze Niezawisimaja Gazeta.