Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Kuźma 28.06.2010

Wielcy tego świata byli zmuszeni pokazać jedność

Francuski dziennik „Le Figaro" pisze o "pozorach jednomyślności" na szczycie grupy G20 w Kanadzie. Zdaniem komentatora gazety, daleko jest jeszcze do wprowadzenia w życie skoordynowanego zarządzania światową gospodarką.

Komentator dziennika "Le Figaro" przypomina, że podczas dwóch poprzednich szczytów grupy G20 - w Londynie i w Pittsbourgu - "wielcy tego świata" byli zmuszeni pokazać "jedność i solidarność". Było tak, ponieważ światowy system finansowy groził zawaleniem się. Rynki finansowe miały być regulowane i wszyscy mieli wspólnie opracować plan wyjścia z kryzysu.
Rok później, gdy oddaliło się nieco widmo upadłości banków, ta jedność jest utrzymywana już tylko dla pozorów - pisze "Le Figaro".

Podatek od banków, o którym tak dużo mówiło się przed szczytem w Kanadzie, obejmie w rzeczywistości tylko banki francuskie, niemieckie i brytyjskie. Banki amerykańskie zostaną oszczędzone i zapłacą tylko niewielką część sum, jakie podatnicy musieli wydać na ich ratowanie.

"Le Figaro" wyciąga z tej sytuacji następujący wniosek: każdy będzie teraz działał na swój sposób, według swojego rytmu i w zależności od swoich własnych interesów.

ak,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), Tomasz Siemieński-Paryż