Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Izabella Mazurek 01.01.2021

Zagłuszali radio przez 36 lat

1 stycznia 1988 roku zakończyła się wieloletnia akcja związana z zimną wojną – zagłuszanie Rozgłośni Radia Wolna Europa.
Demontaż zagłuszarki w Wilnie, kwiecień 1989.Demontaż zagłuszarki w Wilnie, kwiecień 1989.źr. Ośrodek KARTA

Radio Wolna Europa utworzono w 1949 roku w Nowym Jorku jako medialne ramię "Narodowego Komitetu na Rzecz Wolnej Europy". Miało swoją siedzibę w Monachium, było finansowane przez CIA. Pierwszy program został wyemitowany na falach krótkich do Czechosłowacji, 1 czerwca 1950. Radio Wolna Europa nadawało do krajów tzw. demokracji ludowej, które po 1945 dostały się pod wpływy Moskwy oraz republik bałtyckich (USA nie uznały ich wcielenia do ZSRR).

Zagłuszanie Rozgłośni Polskiej RWE rozpoczęto niedługo po nadaniu pierwszej audycji w 1952 roku. Niezbędny sprzęt był przygotowany, bo już wcześniej zagłuszano audycje z Madrytu i Waszyngtonu.

Przeczytaj o zagłuszaniu RWE tekst na naszym specjalnym serwisie radiawolności.polskieradio.pl

Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa swą pierwszą audycję wyemitowała 3 maja 1952 i nieprzerwanie nadawała do 30 czerwca 1994.

Nadawała audycje informacyjne oraz bloki programowe o tematyce politycznej ("Fakty, wydarzenia, opinie", "Panorama dnia" i "Panorama tygodnia" - przeglądy prasy: polskiej - "drugoobiegowej" i emigracyjnej), ekonomicznej, rolniczej ("Droga przez wieś"), kulturalnej ("Na czerwonym indeksie" - m.in. książki w wyborze Włodzimierza Odojewskiego, "Z dziejów PRL" Tadeusza Żenczykowskiego, "Współczesna historia Polski", "U naszych sąsiadów", audycja muzyczna "Kwadrans" Jacka Kaczmarskiego) i religijnej. W audycjach tych regularnie ujawniano nieprawości komunistycznego ustroju.

Zobacz na serwis radiawolnosci.polskieradio.pl