Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Monika Bukowska 02.06.2017

Guglielmo Marconi i początki radia

– Marconiemu się udało, bo był człowiekiem zbyt mało wykształconym i nie wiedział, że to co chce zrobić jest niemożliwe – mówił na antenie PR Bolesław Orłowski – Edisonowi też się wydawało, że pewne rzeczy są możliwe, chociaż specjaliści uważali je za niemożliwe.
Guglielmo MarconiGuglielmo MarconiWikipedia/domena publiczna
Posłuchaj
  • O powstaniu radia mówi historyk techniki Bolesław Orłowski, audycja Elżbiety Kollat z cyklu "Lektury Czwórki" (PR, 21.04.1992)
Czytaj także

2 czerwca 1897 Guglielmo Marconi uzyskał patent na radio.

Kiedy w połowie XVII wieku Cyrano de Bergerac marzył o książce, która "nie posiada ani stronic, ani liter; którą żeby zrozumieć – potrzebne są tylko uszy" nikt nie sądził, że znajdzie to kiedyś odzwierciedlenie w rzeczywistości. 200 lat później z połączenia telegrafu Samuela F. Morse’a, telefonu Aleksandra G. Bella, fonografu Thomasa A. Edisona i teorii fal elektromagnetycznych Jamesa C. Maxwella – powstało radio.
– Marconiemu chodziło o całkiem nową rzecz pod względem jakości, a mianowicie o wysłanie wiadomości bez drutu – mówił historyk techniki Bolesław Orłowski w audycji Elżbiety Kollat.

Od Herzowa do Marconiego

W 1887 roku Heinrich Herzow udowodnił, że fale elektromagnetyczne naprawdę istnieją. W 1891 roku Edouard Branly stworzył detektor do wykrywania fal Hertza, a rosyjski pionier radiotelegrafii Aleksander S. Popow cztery lata później skonstruował pierwszy odbiornik do odbierania tych fal i elektromagnetyczną antenę.

Zwieńczeniem tych następujących po sobie genialnych odkryć było wysłanie 28 marca 1899 przez Guglielmo Marconiego pierwszego radiotelegramu ze stacji South Foreland w Anglii do oddalonej o 50 km miejscowości Wimereux we Francji. Za datę powstania radia uznaje się jednak rok 1901, kiedy to Marconiemu udało się przesłać sygnał radiowy przez Atlantyk.

– Marconiemu się udało, bo był człowiekiem zbyt mało wykształconym i nie wiedział, że to co chce zrobić jest niemożliwe – mówił gość audycji o wynalazcy radia. – Edisonowi też się wydawało, że pewne rzeczy są możliwe, chociaż specjaliści uważali je za niemożliwe.

Kto był pierwszy?

Drugim do piastowania miana twórcy radia był Nicola Tesla. Ten skonstruował cewkę wysokonapięciową wysyłającą silne fale elektromagnetyczne, Marconi urządzenie to bez jego zgody wykorzystał przy konstrukcji swojego radia. Tesla również pracował nad urządzeniem, które mogłoby odbierać fale elektromagnetyczne, ale w 1900 roku o kilka dni w pokazaniu światu radia ubiegł go Marconi.

Co ciekawe, obaj konstruktorzy przez lata procesowali się w celu rozstrzygnięcia sporu, który z nich był pierwszy. Gugliemo Marconi za konstrukcję radia otrzymał Nagrodę Nobla. Ostatecznie w 1945 roku Sąd Najwyższy w USA prawa patentowe do radia przyznał Tesli, lecz nastąpiło to dopiero po jego śmierci. Dlatego do dziś za pioniera radiofonii uznaje się Guglielmo Marconiego.

Inżynierowie
Na zdjęciu: Inżynierowie Brytyjskiej Poczty sprawdzają radiowy sprzęt Guglielmo Marconiego podczas pierwszego na świecie pokazu transmisji sygnałów radiowych na otwartym morzu, aut. Cardiff Council Flat Holm Project (1897), Wikipedia/CreativeCommons

Medium dla każdego

Potencjał wynalazku Marconiego dostrzegła od razu marynarka wojenna i jeszcze zanim odbiornik radiowy trafił do szerokiego grona odbiorców z wysyłania informacji drogą radiową korzystało już wojsko.

Wynalazek radia zrewolucjonizował świat mediów. Informacje mogli odbierać także ludzie słabo wykształceni i biedni, których nie było stać na regularne kupowanie gazet. Radio umożliwiło przekazywanie informacji na duże odległości, a z możliwości jakie dawało nie wahali się korzystać także politycy, tacy jak Adolf Hitler czy Richard Nixon.

Po śmierci wynalazcy radia, Guglielmo Marconiego, uczczono jego pamięć minutą ciszy w eterze.

Posłuchaj kto jeszcze przyczynił się do powstania radia.

mb