Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Monika Bukowska 14.04.2018

Andrzej Zalewski – legenda radiowej prognozy pogody

"Zalewski powiedział, że będzie ładna pogoda, można jechać na urlop" – tak mówiło wielu słuchaczy Polskiego Radia. Dziennikarz Jedynki przez lata prowadzący "Ekoradio" był autorytetem w kwestii prognozy pogody, rolnictwa i ochrony przyrody.
Andrzej Zalewski, prowadzący Ekoradio w Programie Pierwszym Polskiego Radia, Warszawa 1976,Andrzej Zalewski, prowadzący "Ekoradio" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, Warszawa 1976, TVP/PAP-Mirosław Stankiewicz
Posłuchaj
  • Andrzej Zalewski wspomina współpracę z Polskim Radiem, która zaczęła się w 1949 roku. Mówi o początkach audycji "Poranne rozmaitości rolnicze" oraz o tworzeniu "Ekoradia" i przepowiadaniu pogody, a także o przygodzie z Telewizją Polską, aud. Henryka Urbasia cyklu "Sekrety, konkrety (3.04.2004)
  • Informacja o śmierci Andrzeja Zalewskiego, wieloletniego dziennikarza PR, twórcy "Ekoradia"; Andrzeja Zalewskiego wspomina Henryk Urbaś, dziennikarz Redakcji Sportowej PR, fragm. magazynu Przemysława Szubartowicza "Polska i świat" (21.07.2011)
  • "Ekoradio" Andrzeja Zalewskiego z 8.03.2007, fragm. aud. z cyklu "7 dni w kraju i ze świata"
Czytaj także

14 kwietnia 1924 urodził się Andrzej Zalewski, dziennikarz radiowy i telewizyjny, przez kilkadziesiąt lat prowadzący w Polskim Radiu program o przyrodzie i pogodzie "Ekoradio".

Z pomysłem dla rolników

Do Polskiego Radia trafił krótko po obronie pracy magisterskiej na SGGW w 1949 roku. Pierwszą audycję prowadził 19 marca. Jego inicjatywą było też zaproponowanie w audycji Polskiego Radia w 1955 roku organizowania tzw. wczasów pod gruszą. Wówczas pierwsze 600 gospodarstw na wsi podjęło ten pomysł, który był początkiem rozwoju agroturystyki.
W latach 50. zaczął wprowadzać w Polskim Radiu audycje dla rolników. "Poranne rozmaitości rolnicze" stały się hitem ramówki Jedynki. Jak wspominał Andrzej Zalewski do Redakcji Rolnej przychodziło wówczas 300 listów tygodniowo w związku z jego audycją, co było wówczas liczbą niewyobrażalną.

Posłuchaj, jak wyglądała praca Andrzeja Zalewskiego w czasach cenzury.

Andrzej

Nz: Andrzej Zalewski w studiu Polskiego Radia, źr. PR.

Popularność programu szybko przyczyniła się do popularności samego prowadzącego, którego w 1958 roku "zaciągnięto" do telewizji.

– Wówczas przyszedł do mnie prezes Włodzimierz Sokorski (przewodniczący Radiokomitetu - przyp. red.) i powiedział: "Słuchaj Zalewski, ja mam do ciebie prośbę. Ty masz taką gładką główkę, głos też gładki to ja cię poślę do telewizji, bo muszę uruchomić programy rolne" – Andrzej Zalewski wspominał początki przygody z telewizją. –  I tak się zaczęła "Niedzielna biesiada".

Ekologia

Formuła "Ekoradia" zaczerpnięta była z Zachodu, gdzie urozmaicano prognozy pogody wiadomościami o zdrowym stylu życia czy ochronie przyrody. W 1990 roku Andrzej Zalewski udał się ze swoim pomysłem do Programu Czwartego Polskiego Radia. Nie przyjęto go z entuzjazmem, ale pozwolono na ten "eksperyment". "Ekoradio" szybko stało się na tyle popularne, by przenieść je do Jedynki, gdzie kontynuowane jest nawet po śmierci jego pierwszego prowadzącego.
Posłuchaj "Ekoradia" w wykonaniu Andrzeja Zalewskiego z 8 marca 2007.
Dzień Polskiej Niezapominajki

Andrzej Zalewski był także pomysłodawcą Dnia Polskiej Niezapominajki, które obchodzone jest 15 maja. Oszczędzanie wody, energii, nie śmiecenie, ekologia na co dzień – to wszystko mieści się w idei Niezapominajki.

– W 2001 roku przy okazji Walentynek przy swoich normalnych występach w "Sygnałach Dnia", powiedziałem: "Dzisiaj Walentynki, ale kochanie w lutym w Polsce jest dosyć utrudnione przez pogodę" – zdradzał Andrzej Zalewski Henrykowi Urbasiowi w 2004 roku. – Ja mam lepszy pomysł! Niech Walentynka zostanie w lutym, a my sobie zróbmy w maju, 15-stego, święto polskiej niezapominajki.

Andrzej
Andrzej Zalewski podczas Dnia Polskiej Niezapominajki, źr. niezapominajka.pl

Hasło rzucone mimochodem przez prowadzącego "Ekoradio" zostało entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy. W ciągu 3 miesięcy otrzymał on 8 tys. listów i e-maili w tej sprawie. Reakcja przerosła oczekiwania Andrzeja Zalewskiego, który z pomysłu nie mógł się wycofać. Pierwsze obchody Dnia Polskiej Niezapominajki odbyły się 15 maja 2002.

– Chyba wszyscy ludzie traktowali go jako wielki autorytet – wspominał Andrzeja Zalewskiego Henryk Urbaś z Redakcji Sportowej PR w 2011 roku. – Mówili: "Swój gość, który nie waha się założyć kaloszy, by z kamerą, czy mikrofonem trafić do ludzi ciężko pracujących na wsi".

Andrzej Zalewski, który w wielu Polakach zaszczepił pasję do przyrody i ochrony środowiska zmarł 21 lipca w Warszawie, w wieku 87 lat.
mb