Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Klaudia Hatała 03.05.2014

223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela, w ramach uroczystości z okazji Święta Narodowego 3 MajaMsza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela, w ramach uroczystości z okazji Święta Narodowego 3 MajaPAP/Rafał Guz
Galeria Posłuchaj
  • Kardynał Nycz podczas homilii wspominał wysiłek naszych przodków, twórców Konstytucji 3 Maja (IAR)
Czytaj także

223 lata temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 maja. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego.

Postanowienia ustawy zasadniczej ustanawiały trójpodział władzy oraz znosiły wolną elekcję i zasadę liberum veto. Próby przeprowadzenia reform zawartych w ustawie rządowej zostały zniweczone już w połowie 1792 roku przez Konfederację Targowicką oraz wkroczenie wojsk rosyjskich do Rzeczypospolitej. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, Konstytucja była symbolem dążeń narodu, dokumentem przypominający o walce o niepodległość. Później do Ustawy odwoływali się też twórcy konstytucji polskich w 20. wieku.

W 1791 roku dzień 3 Maja został uznany za święto Konstytucji 3 maja. Po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne zastąpiły je obchodami święta 1 Maja, a w 1951 roku - zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, święto 3 Maja jest świętem narodowym.

"Majówka z Polską" i Bronisławem Komorowskim

Prezydencka "Majówka z Polską" trwa. W sobotę z okazji Święta Konstytucji 3 Maja Bronisław Komorowski był gościem Jedynki w Polskim Radiu.

Następnie prezydent wziął udział w mszy w intencji Ojczyzny w warszawskiej archikatedrze świętego Jana Chrzciciela, której przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele najwyższych władz państwowych, a także liczni generałowie oraz dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych, kombatanci, żołnierze AK, harcerze i mieszkańcy stolicy.

<<<Prezydent na mszy w intencji ojczyzny w warszawskiej archikatedrze>>>

Ordery i odznaczenia państwowe

Na Zamku Królewskim miała miejsce uroczystość podczas, której Bronisław Komorowski wręczył ordery i odznaczenia państwowe. Prezydent podkreślił, że Zamek Królewski jest to miejsce szczególne. - Jest on nie tylko wspomnieniem miejsca gdzie uchwalono Konstytucję 3 Maja, ale także jest sam w sobie symbolem naszego trwania jako państwa, jako narodu, jako społeczeństwa pomimo wszystkich katastrof.

Order Orła Białego otrzymał kosmolog i filozof ks. prof. Michał Heller; Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP - niemiecki historyk prof. Hans Henning Hahn.

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski dostał socjolog prof. Piotr Sztompka. Krzyż Komandorski OOP dostali: konstytucjonalista prof. Maria Kruk-Jarosz, historyk Stanisław Salmonowicz, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku Walerian Sanetra, konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek, transplantolog prof. Jerzy Hołowiecki, filozof prof. Władysław Stróżewski.

Krzyż Kawalerski OOP otrzymali m.in. kurator sądowy Andrzej Martuszewicz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego Roman Nowosielski, adwokaci Dariusz Pluta i Ireneusz Wilk.

Uroczyste podniesienie flagi

Na Placu Zamkowym w Warszawie odbywają się oficjalne uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, podczas których nastapi uroczyste podniesienie flagi państwowej.

<<<Warszawa: oficjalne uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 Maja>>>

W niedzielę Pałac Prezydencki zostanie otwarty dla zwiedzających. Warszawiacy i ci, którzy w stolicy wypoczywają, będą mogli zobaczyć, gdzie Bronisław Komorowski pracuje i przyjmuje gości.

Ponad 50 biegów w Polsce

Ponad 4 tysiące osób wystartowało w sobotę 24. Biegu Konstytucji w Warszawie. Pięciokilometrowa trasa prowadzi z Alei Hopfera w Parku Agrykola, przez Łazienkowską, Czerniakowską, Szwoleżerów, dalej Alejami Ujazdowskimi, Wiejską przy gmachu Sejmu, Górnośląską do Rozbrat. Ponadto 800 dzieci pokonywać będzie 700 m.

Uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja będą odbywały się w całej Polsce. Będą między innymi nabożeństwa, defilady, apele, koncerty, rodzinne majówki.

IAR,PAP,kh