Logo Polskiego Radia
PAP
Petar Petrovic 10.10.2014

30. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Sejm oddaje hołd kapelanowi Solidarności

Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w 30. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. „Jego bezkompromisowa, odważna postawa była nie do zaakceptowania dla komunistycznej władzy” - podkreślono w uchwale.
Posłowie w ostatnim dniu posiedzenia Sejmu podczas głosowania projektu uchwały w sprawie 30.rocznicy śmierci błogosławionego księdza Jerzego PopiełuszkiPosłowie w ostatnim dniu posiedzenia Sejmu podczas głosowania projektu uchwały w sprawie 30.rocznicy śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki PAP/Jacek Turczyk
Posłuchaj
  • Audycja refleksyjna w opracowaniu Wacława Pomorskiego i realizacji Barbary Nawratowicz - poświęcona Jego pamięci. W audycji m.in.: "pożegnanie ks. Jerzego" - mówi Tadeusz Nowakowski; "Ojcze mój..." - recytacja; fragm. przemówienia Ojca Św. Jana Pawła II - o kapłanie żoliborskim; "Pacież za zmarłych" (A. Oppman); fragm. wypowiedzi ks. J. Popiełuszki
  • "Sumienie ludzkie jest największą świętością" - fragm. homilii wygłoszonej w Bydgoszczy przez ks. Jerzego Popiełuszkę. (PR, 19.10.1984)
  • Zabójstwo księdza Jerzego Popiełuszki - aud. Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej", komentarz prof. Andrzeja Paczkowskiego (03.06.1997)
Czytaj także

W przyjętej uchwale posłowie oddali hołd ks. Popiełuszce - jak zaznaczyli - "kapelanowi NSZZ Solidarność, wielkiemu kapłanowi, zamordowanemu 30 lat temu
przez funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa na rozkaz przedstawicieli najwyższych władz PRL".

Czytaj więcej o ks. Jerzym Popiełuszce >>>
Msze jako oaza wolności
Jak podkreślono, ks. Jerzy Popiełuszko "zginął z rąk oprawców z SB, ponieważ msze święte za ojczyznę odprawiane w sanktuarium żoliborskim w Warszawie były oazą wolności i niezależności w czasach, kiedy władza komunistyczna zdecydowała się na brutalną, siłową konfrontację z narodem". "Po porwaniu 19 października 1984 r. i męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszko stał się symbolem walki Polaków o godność, bohaterem dążeń narodu do wolności" - czytamy w uchwale.

>>> Kościół rozpoczyna proces kanonizacyjny księdza Jerzego Popiełuszki >>>
"Dzisiaj, w czasach niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej, jego ofiara zasługuje na pamięć, cześć i najwyższe uznanie" - ocenili posłowie.
Komuniści nie mogli pogodzić się z jego postawą
"Ks. Jerzy Popiełuszko bronił praw osób represjonowanych, występował w imieniu więźniów politycznych, uczestniczył w procesach prześladowanych działaczy Solidarności oraz osób zaangażowanych w pomoc charytatywną dla rodzin internowanych i wypuszczonych z więzień" - przypomniano w uchwale. "Jego bezkompromisowa, odważna postawabyła nie do zaakceptowania dla władzy, która po wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji NSZZ Solidarność za wszelką cenę chciała zdusić opór Polaków i nadzieję na wolność" - podkreślono w uchwale.

Czytaj też<<<Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko patronem NSZZ "Solidarność">>>
Posłowie wyrazili w niej także nadzieję, że nigdy więcej w naszej ojczyźnie nie będzie dochodziło do podobnych zbrodni.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko był kapelanem Solidarności. Uprowadzony w Górsku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa kapłan był torturowany, skrępowany i wożony w bagażniku samochodu, a potem obciążony kamieniami i wrzucony do Wisły w okolicach tamy we Włocławku. Jego ciało wyłowiono 30 października 1984 roku.

Pogrzeb zgromadził ogromną liczbę ludzi i stał się manifestacją patriotyzmu. Ks. Popiełuszko - beatyfikowany w 2010 r. - został pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie.
pp/PAP