Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Bartłomiej Makowski 17.03.2015

Tadeusz Prejzner - jazzman i kompozytor

Był taki czas, gdy kompozycje tego wybitnego muzyka miały status przebojów. Dziś ich autor jest niemal zapomniany. - Był człowiekiem bardzo ciepłym, kochającym ludzi. Nie potrafił rozpychać się łokciami, nigdy nie zabiegał o popularność i pewnie dlatego dziś go tak mało w mediach - mówiła w Jedynce wokalistka Anna Osmakowicz.
foto: Grzegorz ŚledźPR2foto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
  • Rozmowa z Tadeuszem Prejznerem w audycji "Twórcy piosenek" z 27.11.1968.
  • Tadeusza Prejznera wspomina Anna Osmakowicz (Leniwa niedziela/Jedynka)
Czytaj także

Tadeusz Prejzner urodził się 17 marca 1925. Dziś mija również 5 lat od chwili śmierci kompozytora, jazzmana i byłego współpracownika Redakcji Muzycznej Polskiego Radia.

Dziadek Prejznera był organistą, ojciec zaś skrzypkiem i kompozytorem. Choć sam Prejzner zastrzegał, że nie był genialnym dzieckiem, to z jego własnych opowieści klaruje się obraz podrostka o nieprzeciętnych umiejętnościach muzycznych.
- Mogłem pójść na jakiś koncert i po jednorazowym wysłuchaniu utworu (…) przychodziłem do domu i całe, duże fragmenty grałem - wspominał w audycji z cyklu "Twórcy piosenek".
Nauczycielem Prejznera podczas okupacji i po wojnie był Zbigniew Drzewiecki, wychowawca wielu pianistycznych talentów.
- Zdecydowałem się na kompozycję w roku 1957 - wspominał Prejzner w 1968.
Wiązało się to z rozpoczęciem przez niego w tym roku studiów na Wydziale Teorii i Kompozycji Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. W stolicy związał się  ze środowiskiem akademickim m.in. z kabaretem STS, Dudek i klubem Stodoła.
- Przez długi czas byłem tam kierownikiem muzycznym i pisałem tam cały szereg piosenek – mówił kompozytor. - Muzykę rozrywkową traktuję jako muzykę użytkową, uważam, że tutaj zbyt wielkich ambicji artystycznych nie mam. Dlatego piszę muzykę poważną, w niej mogę pisać co chcę i jak chcę - mówił.
Ali-Babki, Iga Cembrzyńska, Urszula Dudziak, Kalina Jędrusik, Irena Santor – m.in. dla nich pisał. Na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1965 zdobył I nagrodę w kategorii piosenek estradowych i kabaretowych za muzykę do piosenki Wojciecha Młynarskiego "Światowe życie".
W latach 1974-1978 współpracował z Polskim Radiem.
Posłuchaj rozmowy z Tadeuszem Prejznerem w audycji "Twórcy piosenek" z 1968 roku.

bm