Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Bartłomiej Makowski 30.08.2020

Powstanie Warszawskie. 30 sierpnia. Brytyjczycy potępiają represje wobec AK

Trzydziesty dzień powstania, środa. Dowództwo Armii Krajowej na Starym Mieście w porozumieniu z komendantem Okręgu Warszawa AK płk Antonim Chruścielem ps. Monter decyduje się ostatecznie na ewakuację obrońców Starówki do Śródmieścia.
Stare Miasto, sierpień 1944Stare Miasto, sierpień 1944 Schremmer, Bundesarchiv
Posłuchaj
  • W brytyjskim tygodniku "The Times" ukazuje się fotoreportaż z ulic walczącej Warszawy. (PR, 2014)
  • - W dymie i kurzu przeskoczyliśmy do bram kościoła św. Antoniego przy Senatorskiej - wspominał Bolesław Górecki ps. Śnica. (PR)
  • Opowieść por. Michała Hurły ps. Vis o walkach toczonych na ulicy Nowogrodzkiej i śmierci sanitariuszki Eli. (RWE, sierpień 1965)
  • Tekst deklaracji rządu brytyjskiego i rządu Stanów Zjednoczonych o uznaniu Armii Krajowej za "armię kombatancką". Cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)
Czytaj także

Posłuchaj
02:21 A46051 30.08 Powstancze kalendarium_836278_1.mp3 W brytyjskim tygodniku "The Times" ukazuje się fotoreportaż z ulic walczącej Warszawy. (PR, 2014)

 

Wieczorem oddziały powstańcze przegrupowują się i przygotowują do przebicia się ulicą Bielańską w kierunku Hali Mirowskiej i placu Za Żelazną Bramą.


Posłuchaj
01:36 Porucznik Vis opowiada.mp3

 

Śródmieście pozostaje pod ciężkim ostrzałem artylerii i lotnictwa nieprzyjaciela. Podobnie jest na Mokotowie, gdzie bomby niszczą zabudowania na ul. Racławickiej, Okulskiej, Bałuckiego i Kazimierzowskiej. W płomieniach staje szpital przy ul. Chełmskiej. Samoloty krążące nad Sadybą zwiastują nowe natarcie nieprzyjaciela.


Posłuchaj
02:58 30 sierpnia - W dymie i kurzu przeskoczyliśmy do bram kościoła św. Antoniego przy Senatorskiej - wspominał Bolesław Górecki ps. Śnica. (PR)

 

Ludność Warszawy jest wyczerpana trwającym powstaniem. Otuchę przynoszą wieści z Zachodu. Walcząca stolica dowiaduje się dzięki londyńskiemu radiu o deklaracji rządu Wielkiej Brytanii o uznaniu Armii Krajowej za organizację kombatancką. Trzeci punkt deklaracji brzmiał: "Represje wobec członków Polskiej Armii (Krajowej) są pogwałceniem przepisów wojennych, obowiązujących Niemców. Wobec tego Rząd Jego Królewskiej Mości uroczyście ostrzega wszystkich Niemców, którzy biorą jakikolwiek udział w pogwałceniu tych praw lub też są w jakikolwiek sposób za nie odpowiedzialni, że czynią tak na własne ryzyko i będą pociągnięci do odpowiedzialności za swe zbrodnie".  


Posłuchaj
12:56 Dni Walczącej Stolicy , 30.08.mp3 Tekst deklaracji rządu brytyjskiego i rządu Stanów Zjednoczonych o uznaniu Armii Krajowej za "armię kombatancką". Cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)