Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Chodurski 21.10.2011

Cenne dokumenty powstańcze trafiły do muzeum

180 teczek dokumentów w tym ponad 1200 ankiet osobowych środowiska powstańców batalionów "Gustaw" i "Harnaś" trafiły do Archiwum Akt Nowych.
Uroczystość przekazania do zbiorów państwowych Archiwum Akt Nowych dokumentów Batalionów AK Gustaw i HarnaśUroczystość przekazania do zbiorów państwowych Archiwum Akt Nowych dokumentów Batalionów AK "Gustaw" i "Harnaś"fot.PAP/Paweł Kula
Posłuchaj
  • Barbara Surga o dokumentach powstańczych
  • Profesor Jerzy Majkowski żołnierz Powstania
Czytaj także

Dokumentację przekazały środowiska powstańców warszawskich. Zawierają one materiały dotyczące konspiracji i Powstania Warszawskiego.

Barbara Suraga, która zajmowała się opracowaniem dokumentacji podkreśla, że zebrane materiały zostały podzielone według działów: historia, Narodowa Organizacja Wojskowa (scalona z AK w 1942), konspiracja, powstanie, działalność środowiska. Materiały podzielono także według przynależności do batalionów dodaje Suraga.

Naczelny dyrektor archiwów państwowych Władysław Stępniak zaznacza, że dobrze się stało, że środowiska powstańcze zdecydowały się przekazać całą dokumentację w ręce specjalistów. Jego zdaniem dokumenty złożone w archiwum nabierają innego znaczenia i należą do tysiącletniej historii Polski przypomna dyrektor.

Profesor Jerzy Majkowski żołnierz kompanii Anna, ocenia, że przekazanie dokumentacji jest uwieńczeniem działalności środowiska batalionów "Gustaw" i "Harnaś".

Batalion "Gustaw" utworzony został na bazie Narodowej Organizacji Wojskowej podległy zgrupowaniu "Róg". Od 1942 w składzie Armii Krajowej pod dowództwem mjr. Ludwika Gawrycha (pseud. "Gustaw"). Batalion "Harnaś" powstał z wydzielonych kompanii "Gustawa".

W czasie powstania żołnierze z obu batalionu walczyli na Starym Mieście i w Śródmieściu. W Warszawie szkoła podstawowa numer 279 na Pradze nosi imię "Bohaterów Armii Krajowej Gustaw i Harnaś".

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

IAR/mch