Logo Polskiego Radia
IAR
Martin Ruszkiewicz 16.04.2012

Pomnik współpracownika Lenina obiektem dziedzictwa narodowego

Pomnik założyciela radzieckiej służby bezpieczeństwa Feliksa Dzierżyńskiego został uznany przez rosyjskich ekspertów za obiekt dziedzictwa narodowego.
Pomnik Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie w dniu odsłonięcia 20-07-1951 (rozebrany 16-10-1989)Pomnik Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie w dniu odsłonięcia 20-07-1951 (rozebrany 16-10-1989)Wikipedia/Jan Bułbak
Posłuchaj
  • Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Czytaj także

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Ważący 11 ton monument będzie odrestaurowany i najprawdopodobniej pozostanie w parku kultury "Muzeon" w Moskwie.

Feliks Dzierżyński związany z polskim i rosyjskim ruchem robotniczym należał do grona najbliższych współpracowników Włodzimierza Lenina i twórców państwa radzieckiego. Jako założyciel i mentor tajnych służb i aparatu bezpieczeństwa zasłynął ze stosowania terroru, stąd jeden z jego przydomków "Krwawy Feliks". Jego pomnik od 1958 roku stał na Łubiance w Moskwie przed główną siedzibą KGB. Został zdemontowany po nieudanym przewrocie wojskowym w sierpniu 1991 roku. W kilku fragmentach trafił do parku kultury "Muzeon" na Wale Krymskim w Moskwie.

Jak poinformowała agencja Interfax - eksperci uznali monument za obiekt dziedzictwa narodowego i jeszcze w tym roku odrestaurują go. Czy "Krwawy Feliks" wróci na Łubiankę nie wiadomo. Najprawdopodobniej pozostanie w parku komunistycznych pamiątek. 

mr